Aż 47 procent Polaków planuje dokształcać się po rozpoczęciu pracy

Az-47-procent-Polakow-planuje-doksztalcac-siepo-rozpoczeciu-pracy

Pozwól swoim pracownikom się dokształcać

 

Aż 47% Polaków planuje dokształcać się po rozpoczęciu pracy. Na podnoszenie kompetencji częściej stawiają młodzi pracownicy. Pracodawca powinien im to ułatwić i respektować przywileje studiujących podwładnych. Dobrze jednak przed rozpoczęciem studiów spisać umowę określającą obowiązki obu stron.

Studiującemu pracownikowi każdego roku należy się urlop szkoleniowy: 21 dni roboczych przy kursie wieczorowym i 28 – w przypadku trybu zaocznego. Dodatkowe 21 dni otrzyma osoba na ostatnim roku, kiedy będzie musiała przygotować się do obrony pracy dyplomowej. Gdy to pracodawca kieruje pracownika na studia, urlop szkoleniowy jest płatny według tych samych zasad co urlop wypoczynkowy. Jeśli jednak zatrudniony sam zdecydował się dokształcać, nie powinien liczyć na zapłatę za dni, w których był nieobecny.

Pracodawca może dobrowolnie przyznać pracownikowi także inne przywileje. Dobrze, by były one uregulowane pisemną umową między zatrudnionym a szefem. „Do najczęstszych korzyści należą dodatkowe dni wolne oraz sfinansowanie materiałów szkoleniowych lub dojazdów i zakwaterowania, w przypadku gdy uczelnia znajduje się w innym mieście. Niektórzy pracodawcy decydują się również opłacać czesne studenta” – mówi serwisowi infoWire.pl Anna Wojewódzka, kierownik oddziału firmy Jobhouse w Warszawie.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Leave a comment