Białe kruki Christera Mjåseta

Biale-kruki-Christera-Mjaseta

Białe kruki Christera Mjåseta – polski przekład

Właśnie ukazał się polski przekład “Białych kruków” – autorstwa bardzo ciekawego i w Polsce niezwykle popularnego pisarza. We wtorek 18 listopada o godz. 18.30 w Warszawie na SWPSie Christer Mjåset spotka się z czytelnikami. Wstęp wolny.

Polska premiera książki, wydanej przez Smak Słowa (seria: ‚Mroczny zaułek’), miała miejsce 3 listopada 2014. W serii ‚Mroczny zaułek’ ukazała się jeszcze jedna pozycja autora: „Lekarz, który wiedział za dużo”.

Christer Mjåset (ur. 1973) jest lekarzem i pisarzem młodego pokolenia. Dotychczas wydał cztery książki, w tym dwa zbiory opowiadań. Pierwszy z nich, En dans der veien slutter (Taniec u końca drogi), z 2003 roku jest zarazem jego debiutem literackim. W swoich powieściach Mjåset umiejętnie łączy wiedzę lekarską z kunsztem literackim. Cechuje go narracyjna rzetelność i przywiązanie do detali. Jego pierwsza książka wydana w Polsce pt. „Lekarz, który wiedział za dużo” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem czytelników i krytyków.

„Białe kruki”

Jaka jest różnica między Bogiem a neurochirurgiem? Bóg nie jest neurochirurgiem.

Mathias pełni samotny nocny dyżur, kiedy na izbę przyjęć przywożą pacjenta. Niedoświadczone ręce chirurga drżą. Młody człowiek na noszach doznał poważnych urazów głowy i bez operacji niechybnie umrze. Mathias musi się wykazać, dzięki czemu zapewni sobie jedną z trzech stałych posad na Oddziale Neurochirurgii.

Kiedy delikatnie unosi płytkę kostną, którą wyciął z czaszki mężczyzny, jego ręce przestają drżeć. Wychodząc z sali operacyjnej czuje się mistrzem świata – aż do następnego ranka, kiedy dowiaduje się, że liczbę posad zredukowano. Troje młodych chirurgów musi walczyć o dwa stanowiska. Troje młodych chirurgów, z których każde ma swojego mentora – mentora z własnymi planami… i gigantyczną samooceną.

… w każdy wieczór wybrałabym tę książkę zamiast «Chirurgów» .
Erle Marie Sørheim, Dagbladet

Pisząc „Białe kruki” Mjåset stworzył bardzo dobry i wciągający thriller medyczny, obrazujący podstawowe przeżycia i dylematy, przed którymi może stanąć każdy lekarz.
J. Frich, Tidsskrift for den norske legeforening

… żywe i wnikliwe studium miejsca pracy …
Lars Helge Nilsen, Bergens Tidende

Wartka, ekscytująca i dobrze skomponowana powieść medyczna … Mamy tu rozrywkę, przepychanki i perypetie, pogoń za karierą (przerywaną niekiedy rozważaniami natury moralnej) i rozwój sytuacji, a wszystko we właściwej dawce.
Jan Askelund, Stavanger Aftenblad

Książka jest dobrze napisana (…) Daje nam ciekawy wgląd w codzienność na sali operacyjnej i w jej okolicach.
Asbjørn Ringen, Gudbrandsdølen Dagningen

„Białe kruki” to zarówno dostarczająca rozrywki lektura lżejszego kalibru, jak i powieść polityczna (…) Mjåset jest sprytnym dramaturgiem, który wie, jak efektywnie kończyć sceny – a za tym, co widzimy, często kryje się coś zupełnie innego.
Odd Surén, Dag og Tid

Adres:

Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej, ul. Chodakowska 19/31

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie
fot:amb-norwegia.pl

Leave a comment