Czym Polacy mogą się pochwalić w przemyśle obronnym

Czym-Polacy-moga-sie-pochwalic-w-przemysle-obronnym

Najczęściej nagradzane produkty polskiego przemysłu obronnego

 

Optoelektronika i technika laserowa to dynamicznie rozwijające się dziedziny polskiego przemysłu obronnego. Bazując na wieloletnim doświadczeniu i wykorzystaniu zaawansowanych technologii można, jak pokazuje przykład PCO S.A., wytwarzać w Polsce nowoczesne wyroby wojskowe. Produkowany w firmie sprzęt optoelektroniczny zdobywa liczne nagrody za jakość oraz innowacyjność i jest kluczowym elementem wyposażenia indywidualnego żołnierza, a także wspomagającego go sprzętu. Do najczęściej wyróżnianych produktów, które powstały w PCO S.A. dzięki wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki należą: gogle noktowizyjne PNL-2AD/M SZPAK, celownik SCT RUBIN, głowica optoelektroniczna GOC-1 NIKE oraz monokular MU-3M KOLIBER.

Gogle noktowizyjne PNL-2AD/M SZPAK

Zminiaturyzowane gogle noktowizyjne PNL-2AD/M SZPAK są lekkim urządzeniem noktowizyjnym przeznaczonym do wykonywania zadań w warunkach nocnych. PNL-2AD/M są noktowizorem posiadającym dwa niezależne kanały optyczne. Gogle umożliwiają wygodną obuoczną obserwację oraz pozwalają na zachowanie naturalnych kształtów i rozmiarów obserwowanej scenerii. Zminiaturyzowane gogle noktowizyjne PNL-2AD/M SZPAK zostały nagrodzone Medalem Europejskim oraz statuetką Lidera Bezpieczeństwa Państwa i tytułem Jakość Roku – Złoto.

Celownik SCT RUBIN

Strzelecki celownik termowizyjny SCT RUBIN jest przeznaczony do obserwacji oraz prowadzenia ognia z broni ręcznej. Umożliwia wykrycie i identyfikację celów bez względu na warunki oświetlenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Nowoczesny celownik SCT jest dodatkowo wyposażony w zewnętrzny wyświetlacz nahełmowy dający strzelcowi dużą swobodę operowania celownikiem w pewnej odległości od oka (np.: możliwość prowadzenia obserwacji i strzelań „zza węgła”). Celownik termowizyjny SCT RUBIN wyróżniono Medalem Europejskim oraz nagrodą DEFENDER. Dodatkowo za ten produkt PCO S.A. wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną, otrzymało nagrodę II stopnia w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności.

Głowica optoelektroniczna GOC-1 NIKE

Stabilizowana obserwacyjno-celownicza głowica optoelektroniczna GOC-1 NIKE jest przeznaczona do pracy w systemach wykrywania, obserwacji, śledzenia i celowania do celów naziemnych i powietrznych w warunkach oświetlenia dziennego i w nocy. Głowica składa się ze zintegrowanego modułu optoelektronicznego umieszczonego na stabilizowanej dwuosiowo platformie nośnej. W skład modułu optoelektronicznego wchodzą: kamera termowizyjna (zakres 3-5 μm), zespół kamer telewizyjnych wyposażony w czujnik poziomu oświetlenia zewnętrznego, monoimpulsowy, bezpieczny dla oka dalmierz laserowy. Głowica GOC-1 NIKE otrzymała nagrodę DEFENDER.

Monokular MU-3M KOLIBER

MU-3M – zminiaturyzowany monokular noktowzyjny to najnowsze urządzenie noktowizyjne przeznaczone do obserwacji przez indywidualnego użytkownika w warunkach nocnych. Jest to jedno z najlżejszych urządzeń tego typu na rynku. Urządzenie po zamontowaniu na broni może być także we współpracy z celownikiem kolimatorowym lub holograficznym wykorzystywane jako strzelecki celownik noktowizyjny. Możliwy jest także montaż urządzenia na mostku i wykorzystanie go jako gogli noktowizyjnych dla kierowców pojazdów. Monokular MU-3M zdobył już wiele nagród, m.in.: Prestigious Prize podczas targów IDEB 2013 w Brnie, DEFENDER podczas MSPO 2013 w Kielcach, Medal Europejski w 2012 roku, Innowacyjny Produkt 2012 – tytuł przyznawany przez Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Sieć MSN, Jakość Roku 2014 w kategorii złoto oraz Laur Innowacyjności.

Liczne nagrody przyznane produktom optoelektronicznym powstałym w PCO S.A. są przede wszystkim efektem prowadzonych w firmie prac naukowo – badawczych i zastosowania najnowszych technologii. Już wkrótce zostanie zaprezentowany kolejny nowy wyrób z zakresu indywidualnego wyposażenia żołnierza z wykorzystaniem technologii termowizyjnej.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: infoWire.pl

Leave a comment