Energia w Norwegii – gaz i ropa naftowa

energia-w-norwegii

Norwegia jest jednym z największych europejskich producentów gazu i ropy naftowej, a mimo to energia w Norwegii to przede wszystkim energia elektryczna. Pochodzi ona z elektrowni wodnych i jest ona wystarczająca dla Norwegów. W 50 % dopełnia przemysł, stanowi 98,5 % ogólnego zużycia prądu w kraju. Dziś Norwegia zużywa najwięcej energii elektrycznej na jednego mieszkańca, a na liście globalnych producentów zajmuje 6 lokatę.

Energia w Norwegii – zagrożenia

Zdarzenia takie jak trzęsienia ziemi czy zagrożenie atomowe w przypadku tego rodzaju elektrowni uświadomiło Norwegom o słuszności ich decyzji. Energia w Norwegii jest oparta n a hydroenergii i pomimo trwania ciągłych rozmów na temat chęci wykorzystania własnego surowca, elektrownie gazowe nie wchodzą w grę. Póki co, tylko 3 centra przeładunkowe ropy naftowej dostały pozwolenie, z tym że dwutlenek węgla, który jest efektem ubocznej tego procesu ma być składowany w pustych złożach po ropie. Ma to na celu uniknięcie wycieku zanieczyszczeń do powietrza.

Wielki lunapark

Z lotu ptaka Norwegia wygląda jak wielki lunapark, co spowodowane jest tysiącem świateł zarówno w miastach jak i obrzeżach. Jeszcze do niedawna oświetlenie było wyłączane na dzień, jednakże odkąd weszły europejskie taryfy opłat za elektryczność nie ma takiej potrzeby. Energia w Norwegii zawsze była tania, a dziś, mimo europejskich stawek nie jest o wiele droższa. Dlatego też domy budowane są w dalszym ciągu tak, by móc ogrzewać je elektrycznie.

Pierwszą elektrownią wodną była działająca do dziś Hammeren w Oslo. Jest ona w stanie zapewnić elektryczność 800 domkom jednorodzinnym. Liczba elektrowni energetycznych wynosi teraz 856. W Norwegii funkcjonuje także ministerstwo hydroelektrycznych systemów wodnych i energii, które dysponuje bardzo wysoką technologią i zajmuje się wieloma projektami związanymi z elektrycznością wodną dla innych państw.

Dla każdego Norwega deszcz jest ważną informacją, gdyż jest on także uzupełnieniem elektrycznych zbiorników. Przyjmuje się dziś, że energia w Norwegii jest samo odnawialnym źródłem, ze względu na opady i topniejące lodowce.

Ze względu na środowisko energia elektryczna w Norwegii jest utrzymywana na stałym poziomie. W ostatnich latach zdarzyło się kilka protestów aktywistów ochrony środowiska, ze względu na to, że zbiorniki są rezerwuarami dzikiego łososia.

Fot: sxc.hu

Polecamy również:

Stanisław Tym oszczędza energię (VIDEO)
Sztuczne słońce nad norweskim Rjukan (VIDEO)
– Hammeren – elektrownia wodna
– Energetyka w Skandynawii

Leave a comment