Europejski Rok na rzecz Rozwoju 2015

Europejski-Rok-na-rzecz-Rozwoju-2015

„Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”

„Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość” – to motto Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015, który został oficjalnie zainaugurowany 9 stycznia w Rydze. Jest to pierwszy Europejski Rok poświęcony współpracy rozwojowej i jednocześnie polityce zagranicznej Unii Europejskiej.

Decyzję o ustanowieniu roku 2015 Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju podjął w maju ubiegłego roku Parlament Europejski, a na miejsce jego inauguracji wyznaczono stolicę Łotwy, która przejęła przewodnictwo w radzie UE 1 stycznia br. Celem Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju jest przede wszystkim informowanie mieszkańców UE o działaniach na rzecz współpracy rozwojowej i zainteresowania ich tą tematyką.

W uroczystości otwarcia w Bibliotece Narodowej Łotwy wzięli udział m.in. premier Łotwy Laimdota Straujuma, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i Wysoka Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federica Mogherini. – Praca na rzecz rozwoju to nie działalność charytatywna, to nasz wspólny interes – podkreśliła Federica Mogherini.

W ramach obchodów ERR w Polsce MSZ zorganizuje w czerwcu „Dzień Współpracy Rozwojowej” – festyn rodzinny z udziałem organizacji zaangażowanych we współpracę rozwojową, koncerty oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Ogłoszona zostanie też trzecia edycja konkursu fotograficznego „Rozwój w obiektywie” na najlepsze fotografie ilustrujące problemy rozwojowe świata.

Źródło: materiały pochodzą ze strony : msz.gov.p
fot: msz.gov.p

Leave a comment