Fundusze Norweskie i EOG nad morzem

Fundusze-Norweskie-i-EOG-nad-morzem

Sierpień z Funduszami Norweskimi i EOG

Już jutro startuje cykl imprez plenerowych #latostrefa. Przygotowane atrakcje przybliżą tematykę Funduszy Norweskich i EOG. Weekendowe akcje odbędą się w czterech nadmorskich miastach – Międzyzdrojach, Darłówku, Kołobrzegu i Gdyni.

Inauguracja wydarzania odbędzie się w najbliższy weekend w Międzyzdrojach. Kolejne imprezy zostaną zorganizowane w Darłówku (15 i 16 sierpnia), Kołobrzegu (22 i 23 sierpnia) i Gdyni (29 i 30 sierpnia).

W godzinach 10.00-20.00 na każdego, kto chce aktywnie spędzić czas, w trzech namiotach o łącznej powierzchni blisko 350 m2, czekają strefy tematyczne. Wstęp jest wolny.

Strefa Nauka to miejsce prezentacji eksperymentów naukowych. Składa się z czterech laboratoriów, których patronami są Alfred Nobel, Isaac Newton, Thomas Edison i Maria Skłodowska-Curie. Porcję wiedzy, a przy tym dobrą zabawę, zapewnią animatorzy oraz redaktor naukowy Radosław Brzózka.

Strefa Zdrowie to promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Uzupełnieniem zajęć ruchowych (nad prawidłowością wykonywania ćwiczeń czuwać będzie m.in. Natalia Gacka, mistrzyni świata i wielokrotna mistrzyni Polski w fitnessie) będą konsultacje dietetyka dotyczące zasad zdrowego żywienia. Wykwalifikowani ratownicy medyczni będą szkolić m.in. w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

W Strefie Smaku poznamy polskie i norweskie tradycje kulinarne. W ich tajniki wprowadzi uczestników Jakub Kuroń. Będą mogli oni wziąć udział m.in. w warsztatach, podczas których dowiedzą się jak przygotować różnego rodzaju dania.

Na odwiedzających czeka też Strefa Relaksu. Osoby preferujące aktywny odpoczynek, mogą skorzystać z 18-metrowego toru do skimboardingu.

Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznanej 16 krajom Unii Europejskiej przez Islandię, Liechtenstein, Norwegię. Głównym ich celem jest wyrównywanie różnic (ekonomicznych, społecznych, gospodarczych, rozwojowych itp.) między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz rozwijanie współpracy między państwami – darczyńcami i krajami korzystającymi ze środków finansowych. Fundusze wspomagają realizację projektów w obszarach ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego, promowania różnorodności artystycznej, ochrony zdrowia, edukacji, rozwoju badań naukowych, czy wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Aktywizują lokalną społeczność do działania. Dzięki nawiązanej współpracy, wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, poszczególne regiony mogą razem działać m.in. na rzecz rozwiązania problemów lokalnej ludności i poprawy standardu życia, a także stanu środowiska naturalnego.

Źródło: eog.gov.pl
Fot: eog.gov.pl

Leave a comment