Gdy potrzebujesz pomocy lekarza

Gdy-potrzebujesz-pomocy-lekarza

Potrzebna pomoc lekarza

 

Gdy potrzebujesz pomocy lekarza – przed wyjazdem, ale i po wyjeździe rodziców upewnij się, kto opiekuje się Tobą od strony prawnej, kto może rozmawiać o Twoim zdrowiu z lekarzem. Rodzice przed wyjazdem (później też można o to zadbać) powinni porozmawiać z lekarzem, który Cię leczy i zadbać, by ktoś dorosły mógł się w Twojej sprawie z nim kontaktować. Sam nie możesz w pełni decydować o swoim zdrowiu.

Gdy nauczyciel w szkole mówi, że chce się widzieć z Twoimi rodzicami – podaj mu numer telefonu do rodziców, adres e-mail. Nie bądź swoim własnym rodzicem. Rodzice powinni sami poinformować o wyjeździe Twojego wychowawcę, pedagoga, psychologa szkolnego. Najlepiej byłoby, gdyby przekazali Ci ustalenia, jakie zrobili z wychowawcą. W wielu sprawach mimo swojej samodzielności nie możesz wziąć odpowiedzialności za siebie. Rodzice (lub osoba dorosła przez nich wskazana) muszą kontaktować się z Twoim wychowawcą, podpisać się na zgodzie na wycieczkę szkolną, wyjazd, itp.

Podobnie jest z korespondencją, listami poleconymi, rachunkami. Rodzice przed wyjazdem powinni wskazać Ci osobę, która będzie się tymi sprawami opiekowała lub Ci na co dzień pomagała. Warto jest uczyć się bycia dorosłym, ale wiemy, że bywa to trudne.

Gdy nie masz z kim porozmawiać, nie masz kogo się poradzić, zapytać, jaką podjąć decyzję, postaraj się rozmawiać z innymi osobami, postaraj się znaleźć życzliwego dorosłego, który Ci doradzi, podpowie, wysłucha. Jeśli czasami brakuje Ci kogoś takiego – zadzwoń, napisz do nas. Możesz też zadzwonić do telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.

Ważne telefony to:
Telefon alarmowy – 112 ( najczęściej odbiera Policja)
Pogotowie Energetyczne – 991
Pogotowie Gazowe – 992
Pogotowie Ciepłownicze – 993
Pogotowie Wodociągowe – 994
Policja – 997
Straż Pożarna – 998
Pogotowie Ratunkowe – 999
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 0800 12 12 12
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (można zadzwonić też z telefonu komórkowego) – 116 11

E-mail:

info@wyjechali.pl
Czat:

Wtorek: 09:00 – 14:00
Piątek: 14:00 – 18:00
Skype: wyjechali.pl

Wtorek: 09:00 – 14:00
Piątek: 14:00 – 18:00

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony wyjechali.pl
Fot: freeimages.com

Leave a comment