Hedda Gabler w Teatrze Chorea

Hedda-Gabler-w-Teatrze-Chorea

Niezwykły spektakl w Łodzi

Widzowie, którzy wybiorą się 21 lub 22 sierpnia na „Heddę Gabler” wg. H. Ibsena do Teatru Chorea w Łodzi będą mieli nie lada gratkę: obejrzą dramat w języku norweskim! Dodatkowo odbędą się warsztaty znanej norweskiej aktorki Juni Dahr dla aktorów i performerów.

Hedda Gabler, 21 i 22. 08.2014, godz. 17:00, Skansen Centralnego Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282.
Warsztaty Juni Dahr dla aktorów i performerów pt. „How can we extend our space?”, 23.08.2014, 11:00-15:00.

Hedda Gabler (Henrik Ibsen)

Reżyseria: Tonje Gotscalksen

Adaptacja tekstu: Juni Dahr i Tonje Gotscalksen

Producentka: Marianne Roland

Obsada: Juni Dahr, Nina Woxholtt, Robert Skjærstad, Hauk Heyerdahl, Lars Øyno

Spektakl grany w języku norweskim. Widzowie otrzymają streszczenie sztuki po polsku.

Dramat Henryka Ibsena zostanie przeniesiony z tradycyjnej przestrzeni teatralnej do przestrzeni bardziej realistycznej, ulokowanej w jednym z drewnianych domów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Widz zostanie zaproszony do pokoju gościnnego, by w sposób bezpośredni doświadczyć dramatu Ibsena rozgrywającego się wewnątrz domu Heddy Gabler.

Poprzez eksperyment przeniesienia dramatu ze sceny w niecodzienną przestrzeń i bliskość, zarówno aktorzy jak i publiczność staną przed wyzwaniem odczytania znanych tekstów Ibsena na nowo. Jak będziemy postrzegać „Heddę Gabler” znajdując się w domu z rodziną i będąc naocznymi świadkami katastrofy?

“To jest prawdopodobnie najbliższa wersja idealnej Heddy Gabler jaką kiedykolwiek zobaczymy.” Kulturspeilet

“Z 40, 50 osobami na widowni mamy do czynienia z unikatową atmosferą. Henrik Ibsen został przeniesiony z teatru do prawdziwego pokoju. Daje to siłę i możliwość zrozumienia, co dzieje się w prawdziwym dramacie Ibsena.” Aftenposten

Bilety: www.retroperspektywy.com

Warsztaty Juni Dahr (Norwegia) dla aktorów i performerów pt. „How can we extend our space?”

23.08 (sobota)
godz. 11:00 – 12:30 – otwarta dyskusja połączona z projekcją filmów – wstęp wolny
godz. 13:00-15:00 – warsztaty – koszt: 45 zł

Na warsztatach pokazane będą techniki pracy Grotowskiego, Stanisławskiego oraz metody relaksacyjne, oddychania i wizualizacji. Otwartej dyskusji towarzyszyć będzie prezentacja filmów o metodzie pracy norweskiego teatru Visjoner z aktorami oraz pokazy wybranych spektakli.

Juni Dahr
Dyrektor artystyczna, założycielka i aktorka Teatru Visjoner stworzyła odrębny, unikalny styl w norweskim teatrze. Wystąpiła w wielu filmach m.in. w „Wiarołomnych” Liv Ullmann według scenariusza Ingmara Bergmana. Klasycznie wykształcona w Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych w Oslo, ma na swoim koncie wiele kreacji teatralnych (m.in. w sztukach Szekspira, Ibsena, Czechowa). W latach 1980-1981 była stypendystką w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego

Informacje i zapisy pod adresem: chorea.warsztaty@gmail.com

 

Żródło: Informacje pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie

Leave a comment