Jak Polacy mają pogodzić studia z wychowywaniem i opieką nad dziećmi

Jak-Polacy-maja-pogodzic-studia-z-wychowywaniem-i-opieka-nad-dziecmi

Przewodnik dla rodziców na uczelniach dostępny w internecie

 

Jak pogodzić studia z wychowywaniem i opieką nad dziećmi? Jak odnaleźć równowagę pomiędzy rolą rodzica a obowiązkami studenckimi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w „Przewodniku dla studiujących i pracujących naukowo rodziców”, opublikowanym przez Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU.

Przewodnik – dostępny bezpłatnie na stronie www.plineu.org/uczelnia – powstał w ramach drugiej edycji projektu Uczelnia Przyjazna Rodzicom, współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dzięki przewodnikowi studiujący rodzice dowiedzą się, jakie prawa im przysługują, z jakiego wsparcia mogą korzystać i co najważniejsze, co sami mogą zrobić, by ułatwić sobie funkcjonowanie w środowisku akademickim. Ostatnia część publikacji może zainteresować wszystkich, nie tylko studiujących rodziców. Zawiera bowiem propozycje ćwiczeń, które pomogą w ustalaniu priorytetów oraz zarządzaniu czasem tak, by spełniać się w każdej z podejmowanych w życiu ról.

„Z naszego doświadczenia wynika, że wciąż za mało mówi się o idei study-life balance i wciąż za mała jest świadomość samych rodziców na temat tego, jakie mają prawa, możliwości i jak mogą sobie pomóc w łączeniu opieki nad dzieckiem ze studiowaniem. Stąd pomysł przygotowania Przewodnika. (…) Chcemy pokazać rodzicom, że posiadanie dziecka nie jest przeszkodą w studiowaniu czy rozwijaniu kariery naukowej” – mówi Marta Chlanda ze Stowarzyszenia PLinEU.

Rodzice czy opiekunowie dzieci stanowią obecnie liczne grono na uczelniach wyższych. Poprzez programy takie jak „Maluch na uczelni”, który promuje i wspiera tworzenie miejsc opieki nad dziećmi na uczelniach, akcje społeczne organizacji studenckich czy projekty takie jak Uczelnia Przyjazna Rodzicom, temat rodzicielstwa na studiach staje się coraz bardziej dostrzegany w środowiskach akademickich. „Studiujący i pracujące naukowo rodzice mogą liczyć na coraz więcej wsparcia i zrozumienia, a także korzystać z rozwiązań, które pomagają uwierzyć, że rodzicielstwo nie jest przeszkodą w zdobywaniu wiedzy i karierze naukowej” – czytamy w komunikacie przesłanym przez PLinEU.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

Leave a comment