Kościół Pokoju w Świdnicy nowym cudem Polski

Kosciol-Pokoju-w-Swidnicy-nowym-cudem-Polski

Kościół Pokoju w Świdnicy nowym cudem Polski?

Luterańska świątynia została nominowana w 5. edycji konkursu National Geographic na 7 Nowych Cudów Polski. O tym, jakie miejsca zostaną wyróżnione można zadecydować głosując na internetowej stronie konkursu. Plebiscyt potrwa do 22 września 2015 r.

Kościół Pokoju w Świdnicy został wzniesiony w 1657 roku na mocy porozumień traktatu westfalskiego, który zakończył wojnę trzydziestoletnią. Była to jedna z trzech podobnych konstrukcji, obok Kościołów pokoju w Głogowie i Jaworze. Od 2001 roku świdnicka świątynia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

13 listopada 2014 roku świdnicki kościół został włączony do dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, w ramach programu mającego na celu konserwację i rewitalizację dziedzictwa kulturowego. Dzięki wartemu ponad 14 mln zł projektowi „Luterańska Enklawa” możliwe będzie odrestaurowanie zabytkowych organów wraz prospektem oraz wykonanie prac w otoczeniu kościoła. Ponadto, przewidziano digitalizację cennych zbiorów bibliotecznych i archiwalnych. Projekt ma przyczynić się również do zapewnienia wielokulturowej oferty kulturalnej, edukacyjnej i społecznej.

Źródło: eog.gov.pl
Fot: eog.gov.pl

Leave a comment