„Kraina lodu” – norweskie krajobrazy, folklor i kultura (VIDEO)

stavanger-panorama-na-fiord

29 listopada wchodzi do polskich kin „Kraina lodu” – porywająca, pełna przygód animowana produkcja studia Walta Disneya, zainspirowana przepięknym norweskim krajobrazem, folklorem i kulturą. Film będzie miał swą premierę w USA tylko o dwa dni wcześniej!

Ta wielkoekranowa, pełnometrażowa komedia powstała w studiu Disneya, które promuje film we współpracy z VISITNORWAY, norweską radą turystyczną.

Film ma olśniewającą scenerię i animację – efekt inspiracji krajobrazem, kulturą i dziedzictwem Norwegii na dotychczas niespotykaną skalę.

Do realizacji „Krainy lodu” (ang. „Frozen”) potrzebna była niezwykła sceneria, z lodem i śniegiem, zamkami i górami. Producenci filmowi z Walt Disney Animation Studios uświadomili sobie, że wszystko to jest w Norwegii.

„– Chcieliśmy stworzyć intymny świat z czarującą i dynamiczną akcją, który od razu byłby rozpoznawalny dla przyszłych pokoleń” – mówi Mike Giaimo, dyrektor artystyczny filmu. „– Norwegia zapewniła kulturowe tło, jakiego nigdy przedtem nie znaliśmy i zastanawialiśmy się nad tym, że może warto byłoby wykorzystać tę niezwykłą przyrodę, architekturę i narodowe stroje. Chociaż ten film przypomina świat z klasycznych produkcji Disneya, to jest on całkowicie inny”– dodaje.

W fikcyjnym królestwie Arendelle, położonym nad fiordem, zespół filmowców wykorzystał charakterystyczne norweskie elementy, takie jak średniowieczne drewniane kościoły typu stavkirke.

Producentów filmu zainspirowały także norweskie tradycyjne stroje (po norwesku bunad), które charakteryzują się wyrafinowanymi wzorami, a wybrane postaci w filmie rzeczywiście mówią po norwesku lub z norweskim akcentem.

O filmie

Strome, majestatyczne góry są tłem dla wyprawy, w jaką wybrała się Anna ze śmiałkiem z gór o imieniu Kristoff i jego wiernym reniferem Svenem, aby odnaleźć swą siostrę Elsę, uwięzioną przez lodowe moce w niekończącej się zimie. Zmagając się z ekstremalnymi warunkami panującymi w górach i spotykając na swej drodze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf, Anna i Kristoff walczą z różnymi magicznymi mocami.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: własność redakcji

Leave a comment