Mikołaj już odwiedził dzieci we Fredrikstad

Mikolaj-juz-odwiedzil-dzieci-we-Fredrikstad

Mikołaj już odwiedził dzieci we Fredrikstad, do Norwegii ma bliżej 😉

„W końcu wszystko było gotowe. Cała chatka Zuzy wypełniła się zapachem smakołyków. Wkrótce zapłonęły światełka na choince. Panował radosny nastrój, pełen świątecznego uroku”

„Leśne Przygody” – Żaneta Skabara

W Polskiej szkole we Fredrikstad dzieci już odwiedził Mikołaj. Do Norwegii widocznie ma bliżej. Był bardzo zadowolony i szczęśliwy, że spotkał tyle grzecznych dzieci. Za swoją całoroczną pracę zostały obdarowane podarunkami i tak w świątecznej atmosferze upłynął ostatni dzień w tym roku w sobotniej szkole.Wbrew pozorom cała historia naszego Mikołaja nie jest tylko sprawą amerykańskiej kultury. W większej części Europy, w tym w Polsce, Mikołajki obchodzone są tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdywały prezenty, ukryte pod poduszką, w bucie lub skarpecie.Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z białą długą brodą i dużym brzuchem ubranego w czerwony strój, który według różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Różne wersje wskazują, iż zamieszkuje on wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. I tutaj wszystko się zgadza, z tym że w Polskiej szkole we Fredrikstad również dorośli mogli ukochać Mikołaja i usiąść mu na kolanach. Pomocnikami Mikołaja byli rodzice, dzięki którym wizyta przebiegała w fantastycznej atmosferze. Każdy mógł spróbować pysznych domowych świątecznych ciast i wypieków.

Dnia 13.12.2014 odbyły się również warsztaty świąteczne. Dzieci wraz z opiekunami i rodzicami wykonywały tradycyjne ozdoby na choinkę. Pomysłów było mnóstwo. Dzieci wykazały ogromną kreatywność. Małe zwykłe słoiczki przeobrażały się w fantazyjne, magiczne przeróżnie zdobione świeczniki. Były choinki i ozdoby płaskie wykonane różnymi technikami. Wszystkie prace zostaną zgłoszone do świątecznego konkursu z nagrodami.Tego dnia można było również nabyć książeczkę autorstwa Żanety Skabary. Książeczka ,,Leśne Przygody,,, była podpisywane z dedykacją od autorki. Dzieci miały okazję porozmawiać z pisarką.Całe spotkanie odbywało się z polskimi kolędami w tle, co jeszcze bardziej uwypukliło świąteczny klimat.

Osoby zainteresowane naszymi poczynaniami nieustannie zachęcamy do współpracy, a wszystkie polskie dzieci zapraszamy już teraz po zimowych feriach. Życzymy wszystkim wspaniałej zimowej przerwy.

Źródło: Polska Społeczna Szkoła Sobotnia im. Janusza Korczaka (szkolapolska.com.pl)

Fot: szkolapolska.com.pl

 

Leave a comment