Mobilny wehikuł czasu

Mobilny-wehikul-czasu

Polska firma zbuduje pierwszy mobilny wehikuł czasu

Firma informatyczna ze Szczecina, Pixel Legend, została doceniona w SME Instrument nowej inicjatywie Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020. Pixel Legend jest jedyną polską firmą, która otrzyma grant i zbuduje pierwszy na świecie mobilny wehikuł czasu.

Podróż w czasie jeszcze do niedawna była pobożnym życzeniem. Dzięki Pixel Legend każdy będzie mógł zobaczyć zabytki i miejsca historyczne w takiej formie, w jakiej były dostępne kilkaset lat temu. Szczecińska firma, jako jedna z 30 firm otrzyma dofinansowanie na profesjonalne opracowanie biznesplanu, budowę i rozwój swojej aplikacji.

Do udziału w pierwszej edycji programu SME Instrument zgłosiło się 900 firm IT z całej Europy. Spośród 70 polskich zgłoszeń, jedynie Pixel Legend zostało docenione przez Komisję Europejską. Pomoc w wypełnieniu wniosku oraz wsparcie merytoryczne firma otrzymała od Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT.

PastGuide to aplikacja mobilna, dzięki której będzie można odtworzyć znane wydarzenia historyczne i pozwolić użytkownikom wziąć w nich udział, a także spotkać znane postaci i miejsca historyczne z zabytkami w takiej formie, w jakiej były dostępne kilkaset lat temu. Używając mobilnego urządzenia np. tabletu, oprogramowanie generuje obraz 3D, który zmienia się w czasie rzeczywistym, w miarę naszego przemieszczania się po zabytku, np. Koloseum czy Katedrze Notre Dame.

Dostęp do wizualizacji będzie możliwy nie tylko na miejscu, ale również zdalnie z każdego miejsca na świecie, co pozwoli na zapoznanie się z zabytkiem osobom niepełnosprawnym.

To duże przedsięwzięcie mówi Jan Filipowiak, właściciel Pixel Legend. Budowa jednej sceny zajmie ok. 3 miesięcy, ale za każdym razem będzie to coś nowego, ekscytującego. Przede mną i zespołem pół roku intensywnej pracy nad projektem we współpracy z wybraną jednostką z Polski. Następnie planujemy wyjść szerzej na europejskie rynki.

To nie pierwszy sukces aplikacji. Pixel Legend zaprezentował swój prototyp na konferencji Mobip. Projekt PastGuide dostał się do finału spośród ponad 100 firm i zwyciężył w programie Coaching Track.

O Pixel Legend:

Pixel Legend to firma informatyczna działająca od 2008 roku, współpracująca z firmami z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jej działalność jest skupiona na szeregu usług takich jak budowanie unikatowych aplikacji mobilnych, zaawansowanych stron internetowych i gier. Na korzystanie z jej usług zdecydowali się już tacy giganci jak: Mercedes Benz, Supagard, Dell, Farm Frites, Toyota Poland, Amnesty International czy Newsweek.

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

fot: freeimages.com

Leave a comment