Nauka języka norweskiego

Nauka-jezyka-norweskiego

Nauka języków obcych – z czego dokształcają się Polacy?

 

Polacy podejmują decyzję o rozpoczęciu nauki języka obcego zaraz po zakończeniu wakacji. Wrzesień i październik to miesiące, kiedy najwięcej osób sięga po kursy językowe, jak wynika z danych ESKK, pierwszej szkoły nauczania na odległość w kraju. Kto i gdzie najchętniej kształci się na własną rękę? Które języki obce, oprócz angielskiego i niemieckiego, podbijają Polskę w ostatnich latach?

Według najnowszych danych ESKK języków obcych na odległość uczą się najchętniej Polacy w wieku 31-37 lat, z zauważalną przewagą kobiet. Sześć na dziesięć osób zgłębiających tajniki angielskiego, niemieckiego czy francuskiego stanowią panie. I choć ta grupa osób szkolne czasy ma już dawno za sobą, to właśnie we wrześniu można zauważyć największą mobilizację do rozpoczęcia intensywnej nauki języka.

– W trakcie roku kalendarzowego występują dwie dość widoczne tendencje. Najwięcej osób rozpoczyna naukę języka obcego zaraz po wakacjach, we wrześniu oraz październiku. Mobilizujący jest jednak również początek roku, czyli styczeń i luty, kiedy realizowane są noworoczne postanowienia i ponownie wzrasta chęć do uczenia się – analizuje Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły nauczania na odległość.

Angielski liderem, niemiecki pociąga zachodnią Polskę

Na językowym podium w Polsce od lat króluje angielski, a dalej niemiecki – to one otwierają ranking najpopularniejszych języków, których Polacy uczą się samodzielnie. Jednak nie we wszystkich regionach angielski cieszy się równie dużą popularnością. – Zachodnie województwa Polski to zdecydowanie zagłębie języka niemieckiego. To tam najwięcej osób poznaje język sąsiada, a są to mieszkańcy lubuskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Najmniejsze zainteresowanie niemieckim zauważamy w mazowieckim, świętokrzyskim oraz łódzkim – mówi Magdalena Szajbe z ESKK.

Prym w nauce niemieckiego w Polsce wiedzie lubuskie – język zachodniego sąsiada wybiera tam co trzecia osoba samodzielnie ucząca się obcego języka. Tymczasem w woj. mazowieckim niemiecki zgłębia zaledwie co dziesiąty kształcący się. Z kolei języka angielskiego w skali kraju najchętniej uczą się mieszkańcy łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz podlaskiego.

Czas na Skandynawię, czyli norweski, szwedzki i duński w top 10

Angielski oraz niemiecki to nie jedyne języki obce, których na własną rękę uczą się Polacy. Co ciekawe, w ostatnich latach do pierwszej dziesiątki najchętniej kupowanych kursów lingwistycznych wdarły się przebojem języki skandynawskie. – W 2002 roku w zestawieniu top 10 notowaliśmy tylko język szwedzki, który w tym czasie plasował się na ósmym miejscu wśród najpopularniejszych kursów. Obecnie w rankingu znajdują się aż trzy języki skandynawskie: norweski, szwedzki, duński – wymienia Magdalena Szajbe z ESKK.

To właśnie norweski zanotował największy skok popularności. Jest on wybierany obecnie przez większą grupę osób niż – z pozoru – bardziej oczywiste języki, jak francuski, włoski czy hiszpański. Na peryferiach rankingu top 10 najczęściej wybieranych kursów językowych znajduje się od dekady język rosyjski, który ustąpił miejsca choćby holenderskiemu.

Czego uczą się Polacy w regionach?

Analizując najpopularniejsze kursy językowe w poszczególnych województwach można zauważyć znaczące różnice w wyborze. Tak oto norweskiego najchętniej uczą się mieszkańcy zachodniopomorskiego oraz pomorskiego – język kraju fiordów poznaje co dziesiąty kursant z tych województw. Zaraz po angielskim i niemieckim, norweski jest również najczęściej przyswajany przez mieszkańców warmińsko-mazurskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. – Jesteśmy przekonani, że wynika to nie tylko z bliskości tych krajów, ale przede wszystkim wymogów, jakie stawia obecny rynek pracy. Znajomość angielskiego czy niemieckiego to dziś zaledwie niezbędne minimum – mówi Magdalena Szajbe z ESKK.

Najwięcej ofert pracy dla osób posługujących się językami skandynawskimi pochodzi z branży finansów i księgowości, obsługi klienta oraz informatyki. Dla osób, które chciałyby podjąć pracę w Norwegii czy Szwecji można znaleźć głównie oferty kierowane do specjalistów – inżynierów, blacharzy czy hydraulików, ale także lekarzy i pielęgniarek.

W zestawieniu województw ciekawie wypada opolskie, którego mieszkańcy oprócz zamiłowania do nauki języka niemieckiego, chętnie zgłębiają holenderski. Ten ostatni w opolskim plasuje się na trzecim miejscu w rankingu popularności. W pozostałych województwach popularnością dzielą się między sobą hiszpański, włoski oraz francuski. Wśród nich palma pierwszeństwa przypada w udziale językowi włoskiemu, który wyróżnia się aż w sześciu regionach. Zaraz za nim znajduje się hiszpański, a dopiero potem francuski. Języka miłości najchętniej uczą się mieszkańcy podlaskiego oraz podkarpackiego.

Tekst uwzględnia dane ESKK sp. z o.o. za lata 2002-2012.

ESKK to pierwsza w Polsce szkoła kształcenia na odległość. Swoją działalność rozpoczęła już w 1991 roku. Szkoła oferuje kursy do samodzielnej nauki języków obcych, szkolenia zawodowe oraz hobbystyczne. ESKK to lider Grupy ESCC, największej w Europie instytucji kształcenia na odległość, która posiada łącznie 7 oddziałów zagranicznych, m.in. w Rosji, Ukrainie czy na Węgrzech. W ciągu ponad 20 lat działalności szkoła dystrybuowała ok. miliona kursów językowych oraz zawodowych

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Leave a comment