Nordic Cross Point w Szczecinie

Nordic Cross Point – Spotkania ze Skandynawią

Nordic-Cross-Point-w-Szczecinie

Nordic Cross Point to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące Pomorze Zachodnie i Skandynawię. Organizator zaprasza w dniach 28-29.03 (piątek i sobota) do Szczecina, Brama Portowa II. W programie wydarzenia dla dzieci i dorosłych oraz liczne konkursy.

Od 2011 roku Polska Fundacja Sportu i Kultury realizuje wydarzenia, łączące kulturę i sport oraz edukację i biznes, wzmacnia obszary współpracy i przybliża Polsce Skandynawię.

Zapraszamy na dwa dni pełne wydarzeń dla dzieci i dorosłych oraz liczne konkursy.

Nordic Cross Point- Spotkania ze Skandynawią

IV edycja

28-28.03 Brama Portowa II, IV piętro

Nordic Cross Point- Spotkania ze Skandynawią to interdyscyplinarne wydarzenie łączące Pomorze Zachodnie i Skandynawię. Od 2011 roku czasu realizujemy wydarzenia łączące kulturę i sport, edukację i biznes, wzmacniamy obszary współpracy i przybliżamy Skandynawię.  Zapraszamy na dwa dni pełne wydarzeń dla dzieci i dorosłych oraz na konkursy, wśród nagród: rejs Unity Line do Szwecji dla 4 osób, pralka Electrolux, odzież Nordre, książki, rejsy Penne & Odra Queen, kurs szwedzkiego w Profi –Lingua, weekend z Volvo.

28.03 – Piątek:

SALA CZERWONA

16:00 Powitanie

16:30-18.30 Design tkaniny- Kufer kultury warsztaty dla dzieci *                                                                           Projektowanie tkaniny i samodzielne jej ozdabianie metodą transferu- skandynawski design, kolaż na tkaninie. wiek: 8+

SALA NIEBIESKA

16:00- LIFE PUZZLE- wystawa                                                                                                                                    Dzieci, rodzice, życie zawodowe, dom, zaplecze finansowe i równouprawnienie – to elementy układanki, którą w Szwecji nazywa się życiowymi puzzlami. Wystawa koncentruje się na roli ojca i na wspierającej funkcji społeczeństwa w budowaniu równowagi między równouprawnieniem, rodzicielstwem i życiem zawodowym.

16:00 Baśnie Andersena w polskiej ilustracji książkowej

16:30-17:00 Student’s cross point – pokaz filmowy Akademii Sztuki

SALA ŻÓŁTA

16:00-18:00 Literatura skandynawska- kiermasz

wydawnicze i klasyki skandynawskiej literatury dla dzieci w promocyjnych cenach od wydawnictw: Jungoffska, Eneduerabe, Zakamarki, Czarna Owieczka. Dla dorosłych pozycje od Czarnej Owcy.  Publikacje podróżnicze również z rabatem : „Letnia włóczęga czyli Szwecja na wesoło” Fin Szekla (Piotr Szulerecki) , “Skandynawia. Parki narodowe i rezerwaty przyrody” Andrzej Garski, “Którędy do Ciebie Olafie” Lucyna Szomburg, “Południowa Szwecja” – przewodnik turystyczny, wyd. PCIT TRAMP

17:00-18:00 Fire followers- pokaz filmu K. Breguły

Opowieść o mieście, w którym sztuka stała się śmiertelnym zagrożeniem. Film uznany przez portal Culture.pl za jedno z najważniejszych dzieł sztuki roku 2013, światową premierę miał na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. „Fire-Followers“ to opowieść o niewielkim malowniczym mieście gdzieś daleko, na północy. Z powodu dużej ilości drewnianej architektury, miasto przez wieki regularnie płonęło. Nowoczesne metody pozwoliły zabezpieczyć je przed pożarami, dzięki  czemu jego mieszkańcy wreszcie mogą żyć wolni od obawy, zė w każdej chwili możė nadejść kolejna katastrofa. Mimo to nie opuszcza ich strach.

29.03 – Sobota:

10.15 Gra o tron gryfa- gra miejska, start: Zamek Książąt  Pomorskich

Odnajdź skandynawskie fantastyczne stwory w mieście Gryfa, czyli lwy, orły, smoki – jak i gdzie mieszkają w Szczecinie  i jak im układa się z Gryfem? W mieście Szczecin już 700 lat rządzi jeden stwór – jest nim Gryf.  Jest półptakiem, półkotem, orłem i lwem jednocześnie. Przybył ze wschodu, zza morza i pustyń, za dalekich gór i wysp, gdzie żył i stał się symbolem Szczecina. Od setek lat strzeże miasta, jego gmachów i ludzi.  Wyruszymy by poznać jego ulubione miejsca w centrum miasta.

Graj z Głową. Zaprasza Przemek Głowa.

12.00-16.00 Szwedzkie jazdy Volvo- na jazdy próbne zaprasza Auto Bruno Autoryzowany Dealer Volvo w Szczecinie – wejście główne Brama Portowa II

SALA CZERWONA

10:00-12:00 Pop up book z Północy- Aktywna Książka warsztaty dla dzieci*

projektowanie własnej książki. wiek: 5-9 z opiekunami, 10 +

13:30-15:00 Mroźny przyjaciel- Kufer kultury warsztaty dla dzieci*

wykonanie  z filcu magnesu na lodówkę: trolle, muminki, Pippi, wiking. wiek: 7+

15:00- 16:00 Cook Point- warsztaty kulinarne z blogerami, degustacja

Kulinarni blogerzy: Kulinarny miszmasz, Smakocie i Łakołyki, Always and forever hungry, Czarodziejska kraina, bezdiety.com pod okiem kucharza Unity Line i z pomocą publiczności przygotują skandynawskie potrawy. Kto najlepiej odda smak Północy okaże się podczas degustacji.

15:30-17:00 Baśnie- Aktywna Książka warsztaty dla dzieci*

wiek: dzieci poniżej 8lat razem z opiekunami

 

SALA NIEBIESKA

10:00-17:00 LIFE PUZZLE, Baśnie Andersena- wystawy

12:00-13:00 Edyta Jungowska czyta Pippi

14:00 szlakiem trolli i elfów – podróże po Skandynawii,

Spotkaj się z podróżnikami i wygraj rejs Unity Line do Szwecji dla 4 osób. Do Świata Północy zabiorą: Aleksandra Wesołowska z Unity Line i Marcin Jakubowski, redaktor naczelny Magazynu Skandynawskiego „Zew Północy”, Młodzi podróżnicy z wyprawybusem.pl

16:00-17:00 Lekcja szwedzkiego*

Pokazową lekcję języka szwedzkiego poprowadzi lektorka Profi-Linqua.

SALA ŻÓŁTA

10:00-17:00 Literatura Skandynawska kiermasz

Ruszaj się jak Pippi- animacje sportowe

Duńskie kino dla dzieci – Kufer kultury – blok trzech filmów rozpocznie się o godzinie: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00

„Tygrysy i tatuaże” ( 54 min., od 4 lat) – Maj jest małą dziewczynką, która mieszka ze swoim wujkiem Sonnym – tatuażystą. Wujek marzy o znalezieniu dla swojej podopiecznej szczęśliwej rodziny. Pewnego dnia do salonu tatuażu przychodzi osiłek z gangu harleyowców. Maj przez pomyłkę tatuuje na jego skórze dziecięce obrazki, przez co razem z Sonnym muszą uciekać z miasta. W trakcie podróży przeżywają wiele niezwykłych przygód, które uświadamiają im moc łączącej ich więzi.

„Tu mieszka Jensen” (29 min., od 6 lat)Sophie dostaje w prezencie od rodziców chomika, którego nazywa Jensen. Okazuje się, że jej rodzice rozwodzą się a prezent ma być dla dziewczynki pocieszeniem. Gdy przez przypadek chomik wpada do odkurzacza a rodzice zgodnie zaczynają pocieszać dziewczynkę, ona wpada na genialny pomysł!

„Pies w niebie” (25 min., od 6lat) 9-cio letnia Lora przyjeżdża do szkoły z internatem prowadzonej przez siostry zakonne. Towarzyszy jej piesek Hound. Niestety w szkole nie wolno mieć zwierząt, dlatego siostry pozbywają się pieska. Lora próbuje więc za pomocą wyobraźni radzić sobie z samotnością i smutkiem w szkole, w której nikt nie ma odwagi być sobą.

19:00-19:30 pokaz  i degustacja skandynawskich drinków/Piwnica Kany

Wydarzenie towarzyszące wystawa o Sorenie Kirkegaardzie – Książnica Pomorska 28.03 -14.04

Program może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

*Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na: sekretariat@sportikultura.org  W tytule prosimy wpisać nazwę warsztatów.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Patroni: Ambasada Szwecji, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza. Partnerzy: Unity Line, SwedeCenter, Duński Instytut Kultury, Volvo, Electrolux, Nordre, Profi-Lingua, Aktywna Książka, Jungoffska, Wydawnictwo Czarna Owca, Czarna Owieczka, Eneduerabe, Zakamarki, Książnica Pomorska, LOVE-SZN, Always and Forever Hungry, Kulinarny miszmasz, Czarodziejska Kraina, Bezdiety.com, Smakocie i łakołyki, Piwnica Kany, Technicolor Yawn.

Więcej informacji pod adresem: http://nordiccrosspoint.pl/

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: amb-norwegia.pl

Polecamy artykuły:

Norweskie zabytki na liście UNESCO
Laureaci konkursu „Wybitny Polak w Norwegii 2014″
– Nadchodzące wydarzenia w Norwegii
– Współpraca norwesko-polska

Leave a comment