Norweska sztuka „Zły pan” w Lublinie

Norweska-sztuka-Zly-pan-w-Lublinie

Norweski spektakl w Lublinie

 

Rzadko podejmowany temat agresji wobec dziecka w rodzinie w lubelskim teatrze: 20 września odbędzie się premiera sztuki „Zły pan”, w oparciu o norweską książkę o tym samy tytule autorstwa Gro Dahle, w reżyserii Simone Thiis z Norwegii.

Książka Gro Dahle (ilustracje: Svein Nyhus) zrobiła międzynarodową karierę, bowiem okazało się, że problem agresji w rodzinie dotyczy dzieci pod każdą szerokością geograficzną.

Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie tworzy w swoim repertuarze nowy cykl spektakli  pod nazwą „TRUDNE SPRAWY” . Opierać się on będzie na współczesnej literaturze dla dzieci, zarówno polskiej jak i zagranicznej, dotykającej problemów, z którymi styka się dziecko w dzisiejszym świecie.

W serii spektakli będą tematy, które często stanowią tabu: agresja w rodzinie, śmierć, problem alkoholowy, itp. Cykl ma wspomóc młodego człowieka w doświadczaniu ich, nieco je „oswoić” i oddziaływać zarówno na młodego widza, jak i na jego opiekuna: rodzica, nauczyciela, pedagoga.

Przy okazji każdej z kolejnych premier Dział Edukacji Teatralnej lubelskiego teatru przygotowuje specjalne warsztaty, wprowadzające widzów w poruszany temat. Prace podczas tworzenia spektakli oraz szczegółowy program warsztatów będą prowadzone i przygotowane we współpracy z pedagogami i psychologami klinicznymi, m. in. w konsultacji z psychiatrą lek. med. Eweliną Drzał – Fiałkiewicz.

Cykl „TRUDNE SPRAWY” rozpoczyna premiera „Złego pana”. Autorką oryginału – książki – „Sinna Mann” („Angry Man”) jest norweska pisarka Gro Dahle. Chyba po raz pierwszy w literaturze dla dzieci tak mocno i dokładnie opisano sytuację rodziny obciążonej problemem agresji.  Mama, tato i Boj – syn – borykają się z problemem agresji ojca, z którego w momentach „trudnych” wychodzi „zły pan”, a dokładnie „źli panowie”: ten co krzyczy, ten co bije, ten co niszczy meble, ale i ten, co płacze i potem przeprasza…

Lubelski spektakl „Zły pan” jest polską prapremierą, a reżyserii podjęła się Simone Thiis, norweska aktorka i reżyser, szefowa Teater Nova z Tonsberg. We współpracy ze scenografką Caroline Berg i kompozytorem Andreasem Mjosem przygotowują materiał spektaklu, który nie jest w swym temacie ani łatwy, ani miły, ale ważny. Jak mówi sama Gro Dahle, jej książka nie jest książką, którą babcie będą kupować swoim wnukom pod choinkę. Ale ważne jest, by właśnie ta książka znalazła swoje miejsce na półkach szkolnych czy osiedlowych bibliotek. Spektakl dla widzów od lat 6.

Ambasada objeła spektakl honorowym patronem.

SYLWETKI TWÓRCÓW:

Simone Thiis – reżyser spektaklu Zły pan

Ukończyła studia teatralne z zakresu aktorstwa i reżyserii na uczelniach w Norwegii i Danii. Obecnie prowadzi swój własny teatr pod nazwą Theater Nova w Tonsberg. Teatr nie ma stałego zespołu, do kolejnych produkcji zapraszani są artyści z całej Norwegii jak również z zagranicy. Simone Thiis tworzy spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych, biorąc na warsztat tematy trudne społecznie i niewygodne. Jej spektakl „Paradise” otrzymał główną nagrodę dla najlepszego spektaklu dla dzieci w Norwegii w 2012. Jest nauczycielem gry aktorskiej i reżyserii teatralnej na uniwersytecie w Oslo. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych w całej Norwegii. Stale współpracuje z zespołami z Zimbabve, Włoch, Danii i Pakistanu.

Caroline Berg – scenograf spektaklu Zły pan

Urodzona w Lillehammer w Norwegii w 1969. Ukończyła studia z zakresu kultury i mediów, historii sztuki, pedagogiki artystycznej oraz designingu. Pracuje jako scenograf projektując scenografię i kostiumy do spektakli Teatru Nova w Vestfold oraz innych teatrów. Na co dzień kieruje działem edukacji w Haugar Vestfold Artmuseum w Tønsberg.

Andreas Mjos – kompozytor muzyki do spektaklu Zły pan

Urodzony 1 marca 1976 roku w Tonsberg w Norwegii. Muzyk, producent muzyczny i kompozytor. Najbardziej znany z serii projektów i albumów z formacją Jaga Jazzist. Na swoim koncie ma kilkanaście wydanych albumów. Współpracuje z Teatrem Nova w Tonsberg oraz innymi norweskimi teatrami.

Honorowy patronat na projektem „Zły pan” objęła Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, Rzecznik Praw Dziecka oraz Lubelski Kurator Oświaty.

Projekt przygotowywany we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie, Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin oraz Wydawnictwem Ene Due Rabe, wydawcą polskiej wersji książki „Zły pan” oraz innych książek Gro Dahle.

Kolejnym „TRUDNYM TEMATEM” będzie przedstawienie „Mama, której bardzo chciało się pić” dotyczące problemu alkoholizmu w rodzinie, na podstawie książki Louis Jensen (Dania), w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej.

www.teatrandersena.pl

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl

Fot: amb-norwegia.pl

Leave a comment