ONZ odgrywa istotną rolę dla Norwegii

ONZ-odgrywa-istotna-role-dla-Norwegii

Organizacja Narodów Zjednoczonych świętuje 70 lat!

 

W dn. 24 października Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodziła 70. rocznicę swego powstania. Norwegia jest przekonana, że hasło ‘Silna ONZ to lepszy świat’ to więcej niż slogan.

Organizacja Narodów Zjednoczonych jest nadal ważna dla tworzenia lepszego świata. Dla stosunkowo niewielkiego kraju, jaki jest Norwegia, ONZ odgrywa istotną rolę w regulacji stosunków międzypaństwowych oraz przestrzegania norm międzynarodowych i traktatów, mówi norweska premier Erna Solberg.
Silna ONZ to lepszy świat

Tematem przewodnim obchodów 70. rocznicy jest hasło ‘Silna ONZ to lepszy świat’, i to naprawdę był niezwykły rok dla tej organizacji. We wrześniu rekordowo duża liczba światowych liderów przyjechała do siedziby ONZ w Nowym Jorku i przyjęła Cele Zrównoważonego Rozwoju Narodów Zjednoczonych – siedemnaście ambitnych i szeroko zakrojonych celów, które mają być osiągnięte do 2030 roku.

W grudniu br. światowi przywódcy raz jeszcze zbiorą się, tym razem w Paryżu, w celu omówienia jednego z największych wyzwań na świecie: zmiany klimatu.
ONZ dla przyszłości

70. rocznica Organizacji Narodów Zjednoczonych to odpowiedni moment, aby podkreślić jej liczne i trwałe osiągnięcia, mówi aktualny Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon.

ONZ dużo osiągnęła w ciągu ostatnich 70 lat i rozwiązała wiele problemów. Dekolonizacja, ustanowienie międzynarodowych ram w zakresie praw człowieka i ograniczanie ubóstwa to tylko kilka na to przykładów.

ONZ musi także dostosować się do nowych czasów. Dziś stoimy w obliczu nowych wyzwań globalnych, o których w 1945 roku nikt nie miał pojęcia. Większość światowych wyzwań, a często tych najtrudniejszych z nich, trafia w końcu do ONZ. Zmiany klimatu, pojawienie się organizacji terrorystycznych, epidemia eboli i wiele kryzysów humanitarnych poddały Organizację Narodów Zjednoczonych ogromnej presji, mówi norweski Minister Spraw Zagranicznych Børge Brende.

Sekretarz Generalny ONZ podjął ostatnio istotne inicjatywy w celu poprawy zdolności ONZ do radzenia sobie z konfliktami i ułatwiania zaprowadzania trwałego pokoju. Norwegia wspiera te inicjatywy w postaci aktywnej polityki i finansowego wsparcia, jak również szczególnych wkładów ze strony sił obronnych i policji.

W tym roku obchodzimy również 15. rocznicę pierwszej uchwały NZ w sprawie kobiet, pokoju i bezpieczeństwa. Rezolucja ta przyczyniła się do rozwoju i wzmocnienia globalnych wysiłków na rzecz pokoju i bezpieczeństwa.
Krótka historia

Organizacja Narodów Zjednoczonych 70 lat temu, tj. w 1945 roku zaczynała od zaledwie 51 krajów członkowskich, a w dniu dzisiejszym ma ich aż 193. ONZ ma ponad 30 funduszy, programów i wyspecjalizowanych agencji wspierających pokój, rozwój i prawa człowieka.

Narody Zjednoczone miały ośmiu sekretarzy generalnych, a pierwszym z nich był Norweg Trygve Lie. Nadzorował on pierwsze w historii operacje pokojowe ONZ w 1948 roku.

Główną ideą przyświecającą ONZ było to, aby wszystkie kraje wspólnie rozwiązywały globalne wyzwania. W zglobalizowanym świecie, gdzie możemy polegać na sobie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w naszej całej historii, potrzeba istnienia takiej organizacji jest większa, niż kiedykolwiek, mówi Minister Spraw Zagranicznych Brende.

Dlatego właśnie, 70 lat później, ONZ nadal pozostaje w centrum polityki zagranicznej Norwegii.

Źródło: amb-norwegia.pl
Fot: amb-norwegia.pl

Leave a comment