Orkiestra Symfoniczna z Trondheim w Polsce

Orkiestra-Symfoniczna-Trondheim

29.X w Krakowie i 30.X. w Warszawie wystąpi Orkiestra Symfoniczna z Trondheim pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Krzysztofa Urbańskiego i pod Honorowym Patronatem Ambasady Norwegii. W programie: Grieg, Brahms i Strawiński.

29 października 2013 (wtorek), godz. 19:30
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Trondheim Symphony Orchestra (TRONDHEIM SYMFONIORKESTER)
Krzysztof URBAŃSKI – dyrygent
Christian Ihle HADLAND – fortepian

Johannes BRAHMS – Uwertura Tragiczna op. 81
Edvard GRIEG – Koncert fortepianowy a-moll op. 16
Igor STRAWIŃSKI – Balet Ognisty ptak

www.filharmonia.krakow.pl

W bieżącym roku Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Burmistrz Trondheim Rita Ottervik podpisali list intencyjny o partnerstwie między miastami. Październikowy koncert odbędzie się w ramach tego partnerstwa.

30 października 2013 (środa), godz. 19:00
Filharmonia Narodowa w Warszawie

ORKIESTRY ŚWIATA

Wielkie koncerty fortepianowe

Trondheim Symphony Orchestra (TRONDHEIM SYMFONIORKESTER)
Krzysztof URBAŃSKI – dyrygent
Christian Ihle HADLAND – fortepian

Johannes BRAHMS – Uwertura Tragiczna op. 81
Edvard GRIEG – Koncert fortepianowy a-moll op. 16
Igor STRAWIŃSKI – Balet Ognisty ptak

www.filharmonia.pl

Orkiestra Symfoniczna Trondheim została założona w 1909 r. Dodatkowy impuls do rozwoju orkiestra zyskała w 1930 r., przy okazji jubileuszu Św. Olava. W ostatnich czasach muzycy ugruntowali swą pozycję nie tylko lokalnie, ale w skali krajowej. Międzynarodową renomę orkiestry podniosło udane tournée w Niemczech, Austrii, Czechach i Chinach. Od 2009 r. zespół powiększył się o 90 muzyków w ramach owocnej współpracy z Trondheim Soloists.

Obecnie głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym orkiestry jest Krzysztof Urbański, znakomity polski dyrygent młodego pokolenia.  www.krzysztofurbanski.com

W charakterze solisty wystąpi uznawany obecnie za jeden z największych talentów pianistycznych Norwegii Christian Ihle Hadland. Artysta koncertuje zarówno jako solista, jak i kameralista. W 2006 r. towarzyszył m. in. gwieździe światowej wokalistyki, Renee Fleming, podczas recitalu uświetniającego uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.

www.tso.no

Koncerty w Krakowie i Warszawie wchodzą w skład październikowego tournée orkiestry w Niemczech, Austrii i Polsce.

Koncert fortepianowy Griega dość często gości na estradzie Filharmonii Narodowej, należy bowiem do dzieł najbardziej lubianych przez publiczność, kochającą jego romantyczną ekspresję, nostalgiczny „północny” koloryt, urodę melodii; dość rzadko jednak usłyszeć go tu można w wykonaniu artystów z Norwegii – ojczyzny Griega.

Podobno nikt tak nie rozumie ducha muzyki Chopina, jak Polacy, warto więc sprawdzić, jak zagra muzykę „Chopina Północy” Christian Ihle Hadland, należący do szczególnie cenionych skandynawskich pianistów swego pokolenia.

Z Norwegią od 2010 r. jest też związany młody, cieszący się ogromnym uznaniem w wielu krajach dyrygent i kompozytor Krzysztof Urbański – obecnie główny dyrygent Trondheim Symfoniorkester (a także dyrektor muzyczny Indianapolis Symphony Orchestra i pierwszy gościnny dyrygent Tokyo Symphony Orchestra).

Paryska premiera baletu Ognisty ptak nieznanego jeszcze we Francji Igora Strawińskiego w roku 1910 przyjęta została z entuzjazmem, otwierając kompozytorowi drzwi do olśniewającej, światowej kariery. Niezwykle barwna muzyka ma wyraźny rosyjski koloryt, nawiązujący do tematyki starej ludowej baśni, która posłużyła za kanwę spektaklu Diagilewa. Warto posłuchać, co zachwyciło paryżan, nim trzy lata później wstrząsnęło nimi Święto Wiosny.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl) oraz Filharmonii Narodowej
Fot: sxc.hu

Leave a comment