Polacy posiadają ponad 8 milionów smartfonów

Polacy-posiadaja-ponad-8-milionow-smartfonow

Bezpieczeństwo danych jednym z kluczowych zadań w dobie cyfryzacji

Według raportu Deloitte „Digital trends” w 2013 roku w Polsce w użyciu było aż 8 milionów smartfonów, z których na bieżąco korzystało 31 proc. Polaków. Ten trend wzrasta z każdym rokiem, a coraz liczniejsi użytkownicy urządzeń mobilnych posługują się nimi także w celach zawodowych. Mobilność daje duże możliwości, ale i stwarza zagrożenie np. kradzieży cennych danych pracodawcy i klientów podczas korzystania ze smartfona poza miejscem pracy. W jaki sposób należy zapobiegać utracie wrażliwych informacji? Gdzie szukać rozwiązań i jak sklasyfikować przestępstwa w sieci? Odpowiedzi na te pytania można było poznać podczas konferencji Cyberbezpieczeństwo Spółek Giełdowych. Jednym z partnerów wydarzenia była firma 3M.

– Świat, w którym spisane na papierze cenne formuły lekarstw lub strategiczne plany spoczywały na dnie najlepiej zabezpieczonych sejfów, odszedł lub odchodzi dość szybko do historii. Zapewne większość informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstw zapisana jest już w formie elektronicznej. Możliwość przekazywania tych informacji w formie cyfrowej to z jednej strony szansa i motor rozwoju gospodarczego, z drugiej zaś niebezpieczeństwo, które należy za każdym razem oceniać i któremu należy przeciwdziałać – pisze w raporcie, publikowanym podczas konferencji, adwokat Janusz Tomczak z kancelarii prawnej Wardyński i Wspólnicy.

To właśnie bezpieczeństwo, według Raportu Innowacyjny Polak 2014*, stanowi w naszym kraju obszar szczególnie istotny. Aż 85 proc. Polaków uważa, że dzięki innowacyjnym produktom, które gwarantują bezpieczeństwo, czują się komfortowo, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Dotyczy to także używanych przez Polaków urządzeń mobilnych. Liczba ich użytkowników rośnie z każdym rokiem. Według raportu Deloitte w 2013 aż 31 proc. Polaków korzystało z urządzeń mobilnych. Za cztery lata ta liczba może dojść do 70 proc, co potwierdza także badanie „Marketing mobilny w Polsce 2013/2014” określając, że niedługo aż ¾ Polaków będzie korzystać z urządzeń mobilnych. Wzrasta nie tylko liczba smartfonów, ale ich zakres ich wykorzystania – coraz częściej także w celach zawodowych. Pociąga to za sobą niebezpieczeństwo utraty cennych danych przez pracownika np. podczas pracy na urządzeniach mobilnych w miejscach publicznych.

– Wiele mówi się na temat działań zwiększających bezpieczeństwo systemowe – czyli stosowania odpowiednich zabezpieczeń sieci, ustawianiu różnorodnych haseł i wszystkich działaniach firm, które mają zapobiec najczęstszym przestępstwom w Internecie. Zapominamy natomiast, że kradzież wrażliwych danych może odbywać się w dużo łatwiejszy sposób poza cyberprzestrzenią. W miejscach publicznych, pociągach, autobusach, tramwajach bardzo często dochodzi do snoopingu, czyli podglądaniu ekranu osoby obok, która może w ten sposób wyciągnąć informacje takie jak dane finansowe firmy, dane osobowe, czy dane dotyczące strategii i planów biznesowych. Często pracownicy nie są świadomi, że przestępstwa gospodarcze, wiążą się z coraz to bardziej wyrafinowanymi metodami kradzieży danych, jak np. Visual Hacking. Również wewnątrz firmy np. w środowisku open space, powinniśmy zadbać, aby zabezpieczyć dane wizualnie. Dzięki temu unikniemy ekspozycji poufnych danych jak np. lista płac wśród pracowników. – powiedziała podczas debaty na temat bezpieczeństwa urządzeń mobilnych Magdalena Salamucha z 3M Poland.

Ekspert z 3M podkreślił także, że istnieją proste sposoby zabezpieczenia wizualnego danych na urządzeniach mobilnych. Jednym z przykładów takich rozwiązań są filtry prywatyzujące, które prezentowano na stoisku firmy w czasie konferencji.

– Większość folii na urządzenia mobilne ma za zadanie jedynie zabezpieczać ekran przed zarysowaniami. Filtry prywatyzujące oprócz tego, że chronią ekran przed uszkodzeniami dzięki specjalnej mikro-żaluzji sprawiają, że obraz jest widoczny wyłącznie przez osobę patrzącą na wprost wyświetlacza. W ten sposób mamy pewność, że nasze dane są bezpieczne i niedostępne dla oczu niepożądanych osób, bez względu na to czy korzystamy z laptopa, smartfona, czy tableta. – dodała Magdalena Salamucha.

Konferencja Cyberbezpieczeństwo Spółek Giełdowych obyła się 1 grudnia w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Honorowy patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Firma 3M była jednym z partnerów całego wydarzenia.

* Badanie przeprowadzono między 27 czerwca a 2 lipca 2014 roku w ramach badania wielotematycznego OMNIBUS techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). Wywiady przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 15 lat i więcej.

Źródło: materiały pochodzą ze strony : infowire.pl
fot: freeimages.com

Leave a comment