Polsko-norweskie obroty handlowe wzrosły

 pawlak-norwegia– Polsko-norweskie obroty handlowe wzrosły w ubiegłym roku o ponad 40 proc. w porównaniu z 2010 r. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Norwegii Jonasem Gahr Støre. Rozmowy odbyły się 9 maja 2012 r. w MG.

– Dzięki elastycznemu kursowi walutowemu, rosnącej konsumpcji wewnętrznej oraz napływowi środków europejskich utrzymaliśmy pozycję lidera wzrostu gospodarczego w Europie – powiedział wicepremier Pawlak. Przypomniał, że OECD prognozuje, że PKB w 2012 r. i 2013 r. wyniesie odpowiednio 3 proc. oraz 2,7 proc.

Z kolei minister Støre ocenił nasz kraj jako wiarygodnego partnera handlowego Norwegii. – Współpraca z Polską jest dla nas priorytetem, szczególnie w zakresie polityki energetycznej – powiedział. Podkreślił, że Norwegowie są zainteresowani wymianą doświadczeń związanych z wydobywaniem gazu łupkowego oraz rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Wynikiem tej współpracy są środki, jakie Polska otrzymała od Norwegii w ramach Funduszy Norweskich na budowę instalacji demonstracyjnej CCS w Bełchatowie. – Zastosowana technologia pozwoli na znaczną redukcję emisji CO2 przy zachowaniu dużego udziału węgla w produkcji energii elektrycznej – dodał wiceszef polskiego rządu.

***

W 2011 r. polsko-norweskie obroty towarowe wyniosły ponad 7 mln dolarów. Polski eksport do Norwegii wyniósł w tym okresie blisko 4 mln dolarów, a import z Norwegii prawie 3,5 mln dolarów.

Do Norwegii eksportujemy przede wszystkim jednostki pływające, urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby z metali nieszlachetnych oraz koks.

W imporcie dominują również jednostki pływające, ryby, urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz wyroby z metali nieszlachetnych i tworzyw sztucznych.

Redaktor wprowadzający:
Chmiel Emilia
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Gospodarki (mg.gov.pl)
Fot: mg.gov.pl

Leave a comment