Rana Pamięci w Norwegii

Rana-Pamieci-w-Norwegii‘Rana Pamięci’ dla uczczenia ofiar masakry w Norwegii

7-osobowe norweskie jury jednogłośnie wybrało projekt szwedzkiego artysty Jonasa Dahlberga na pomnik-instalację ku czci 77 ofiar zamachów w Norwegii w dn. 22 lipca 2011 roku– bombowego w Oslo i strzelaniny na wyspie Utøya. Memoriał opiera się na dosłownym przecięciu wyspy na wylot i stworzeniu w ten sposób luki o wielkości 70m x 3,5m, symbolizującej ogromną ranę i utratę.

Autor uzasadnia swój niecodzienny pomysł chęcią stworzenia miejsca pamięci w trwały sposób – tak, aby natura nie zdołała z czasem zasłonić śladów masakry.

Projekt przewiduje również umieszczenie na skale nazwisk wszystkich zabitych, a także zbudowanie specjalnej ścieżki z przewodnikiem dla zwiedzających.

Masy ziemi, wydobyte przy okazji prac na wyspie Utøya mają zostać przetransportowane do Oslo, gdzie powstanie z nich Ścieżka Pamięci przy Pomniku Pamięci w Dzielnicy Rządowej, w której 3 lata temu bomba szaleńca pozbawiła życia 8 osób. Ich nazwiska zostaną umieszczone na ścianie wzdłuż ścieżki.

Jonas Dahlberg urodził się w 1970 roku w Uddevalla (Szwecja), a mieszka i pracuje w Sztokholmie. Studiował architekturę na Wydziale Inżynierii, LTH, w Lund oraz sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych w Malmö. Miał wystawy w wielu dużych galeriach i instytucjach na całym świecie, a jego prace brały udział w najważniejszych międzynarodowych biennale sztuki.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: amb-norwegia.pl

Polecamy artykuły:

Norweskie zabytki na liście UNESCO
Muzeum Historii Żydów Polskich – ponad 3000 wydarzeń
– Sztuka w Norwegii
– Norwescy artyści

Leave a comment