Święto Narodowe Samów – urzędowe święto w Norwegii

swieto-Narodowe-Samow-urzedowe-swieto-w-Norwegii

Lihkku Sámi álbmotbeivviin!/Najlepsze życzenia z okazji Swięta Narodowego Samów!

 

Samowie (Saami lub Sámi) to pierwotny lud, zamieszkujący północną Norwegię, Szwecję, Finlandię i część terenów Rosji – region kulturowy zwany ‘Laponią’ lub ‘krajem Samów’. Dzień 6 lutego obchodzony jest przez Samów jako Święto Narodowe.

Data 6 lutego upamiętnia 1. Kongres Samów, który odbył się 6 lutego 1917 r. i który dał początek zjednoczonemu i współpracującemu ponad granicami państwowymi narodowi. Od 2004 r. Święto Narodowe Samów jest urzędowym świętem w Norwegii, podczas którego na budynkach rządowych wywiesza się flagi Samów.

Dzień ten obchodzony jest w różny sposób w różnych miejscach, np. w Tromsø organizowane są wyścigi reniferów i mistrzostwa w rzucaniu lassem, a w Oslo Samowie spotykają się w ratuszu, gdzie uroczyście wciągana jest flaga Samów i grany jest hymn Laponii „Sámi soga lávlla”.

Dla samych przedstawicieli tego narodu nazwa „Lapończycy” ma obraźliwy wydźwięk, gdyż kojarzy im się z polityką wynarodowienia, jaką rządy krajów skandynawskich prowadziły wobec nich aż do czasów współczesnych.

W 2003 r. Rząd Norwegii utworzył Centrum Wsparcia do Walki o Prawa Ludów Tubylczych (Resource Centre for the Rights of Indigenous Peoples ) z siedzibą w Guovdageaidnu-Kautokeino (region Finmark w Norwegii). Centrum jest finansowane przez norweskie ministerstwa: Ministerstwo Administracji, Reform i Spraw Kościelnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo ds. Dzieci, Równości i Integracji Społecznej. Centrum zajmuje się głównie propagowaniem informacji na temat praw ludu Sami. Osobą odpowiedzialną za koordynację polityki rządu Norwegii dotyczącą populacji Samów w Norwegii jest Sekretarz Stanu ds. Samorządu Lokalnego i Rozwoju Regionalnego, Anders Eira.

Dzisiaj lud Samów to jedna z najsilniejszych autochtonicznych grup na świecie, mająca swój własny język, parlament, flagę i święto narodowe.

Parlament Samów na Facebooku

Parlament Samów na Twitterze

Rada Samów to organizacja pozarządowa, posiadająca organizacje członkowskie w Finlandii, Norwegii, Rosji i Szwecji. Od swego powstania w 1956 roku Rada Samów aktywnie zajmuje się zadaniami polityki Samów. Jest to najstarsza tego typu organizacja ludów tubylczych na świecie.

Przedstawiciele ludu Samów wchodzą w skład Rady Arktycznej która jest międzynarodowym forum utworzonym w celu rozwiązywania problemów Arktyki i zamieszkujących ją ludów pierwotnych, przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego.

Tradycyjnie Samowie trudnią się hodowlą reniferów, myślistwem i rybołówstwem. Wymuszana przez wieki asymilacja w ramach danego kraju doprowadziła większość tego, z natury koczowniczego, ludu do osiadłego trybu życia. Dla Samów niezwykle ważna jest ich własna kultura wraz z folklorem, m. in. oryginalne stroje ludowe, śpiew ‘joik’ i sztuka zdobnicza w rogu, kości i drewnie. Żywe są także animistyczne wierzenia i elementy szamańskich praktyk.

Spośród ok. 100 tys. Samów zamieszkujących obecnie tereny od Jämtlands Län w Szwecji poprzez Norwegię Północną i Finlandię aż po Półwysep Kola w Rosji, połowa żyje w Norwegii. Szacuje się, że ok. 40 tys. Samów mieszka w Norwegii, ok. 20 tys. w Szwecji, ok. 7 tys. w Finlandii i ok. 2 tys. w Rosji. Większość z nich mówi urzędowymi językami krajów, w których mieszkają, a tylko ok. 1/3 używa języka Sami.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com

Leave a comment