Systemy telematyczne w branży transportowej

Systemy-telematyczne-w-branzy-transportowej

System do zadań specjalnych

Firmy z branży transportowej coraz częściej korzystają z systemów telematycznych wspierających zarządzanie flotą. Szukają kompleksowych rozwiązań, które poprawią efektywność prowadzonego biznesu, zapewnią stały monitoring pojazdów w czasie rzeczywistym, a także pomogą kierowcom w ich codziennej pracy.

Kierowanie firmą spedycyjną czy transportową wymaga nieustannego nadzoru i planowania przy jednoczesnym dbaniu o stabilizację kadrową oraz pełną kontrolę kosztów – głównie za zakup paliwa
i opłat drogowych. Stanowią one znaczną część wszystkich kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa z tej branży. Aby sprostać wymaganiom rynku i klientów, firmy coraz częściej korzystają z nowoczesnych systemów telematycznych wspomagających zarządzanie flotą.

Shell FuelSave Partner został zaprojektowany po to, by pomagać menedżerom w zarządzaniu flotą pojazdów ciężarowych poruszających się po całej Europie. Nie tylko od strony operacyjnej, ale również formalno-prawnej i kosztowej. Połączenie wszystkich kluczowych informacji i zdarzeń
w oferowanym przez Shell systemie pozwala oszczędzać nie tylko czas, ale przede wszystkim pieniądze. powiedziała Magdalena Żagiel, Shell FuelSave Partner Product Manager CEE.

Stały kontakt z kierowcą

Systematyczna komunikacja z kierowcą jest nie tylko kluczem do efektywnej realizacji zleceń,
ale także umożliwia natychmiastową reakcję w przypadku jakichkolwiek problemów, zmiany trasy bądź kolejności dostaw. Za pośrednictwem ekranu pokładowego Shell FuelSave Partner umożliwia spedytorowi bezpośredni kontakt z kierowcą bez żadnych dodatkowych kosztów czy opłat roamingowych w całej Europie. Komunikaty są wyświetlane na dotykowym ekranie zamontowanym na desce rozdzielczej pojazdu, czyli w zasięgu ręki i wzroku prowadzącego. Spedytor nie musi tworzyć wiadomości od podstaw może skorzystać z gotowych formularzy dostępnych w systemie, by potem uzupełnić jedynie kilka brakujących danych (na przykład o terminie dostarczenia przesyłki czy miejscu rozładunku, co znacznie skraca czas przekazywania zleceń). Ogromną zaletą tego rodzaju komunikacji jest także fakt, że kierowca nie jest rozpraszany telefonami i może skupić się na prowadzeniu pojazdu, a dzięki przyjaznemu interfejsowi szybko odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość lub wysłać informacje do bazy.

Pojazd pod stałym nadzorem

Wiedza na temat bieżącego położenia pojazdu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania łańcucha dostaw i logistyki przewożonych towarów. Dlatego Shell FuelSave Partner podaje w czasie rzeczywistym lokalizację pojazdu bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń lokalizacyjnych czy GPS. Aby ułatwić wskazanie, zarówno bieżącego położenia jak i przebytej trasy, dane są prezentowane na mapach. Menedżer floty może w każdej chwili, z dowolnego miejsca z dostępem do internetu, zalogować się do systemu i sprawdzić gdzie znajduje się dany pojazd lub pojazdy i na przykład podać klientowi aktualny status przesyłki.

Ponadto Shell FuelSave Partner umożliwia zdalne pobieranie danych z tachografu. Jest to niezwykle istotne nie tylko ze względu na rozliczenia z pracownikami, ale również z uwagi na obowiązujące
w Polsce i Europie prawo. Pliki z pamięci cyfrowych tachografów znajdujących się w ciężarówkach są bezpiecznie importowane do systemu bez konieczności przyjazdu do bazy. Dzięki temu firmy mogą optymalizować trasy przewozów z zachowaniem wszystkich procedur koniecznych między innymi do rozliczenia czasu pracy kierowców.

Pieniądze pod kontrolą

Firmy korzystające z systemów telematycznych mogą prześledzić i poddać analizie wszystkie zdarzenia, które miały miejsce na trasie przejazdu. A kontrolując proces, kontroluje się wydawane pieniądze. Główną zaletą Shell FuelSave Partner jest jego pełna integracja z kartami paliwowymi euroShell, którymi można płacić na około 20 tysiącach stacji w Europie. Dzięki systemowi możliwe jest porównanie tankowań opłaconych kartą euroShell z poziomem paliwa wlanego do zbiornika. Pozwala to na bieżącą kontrolę wydatków i szybkie wykrycie ewentualnych rozbieżności i nadużyć.

Pełne zestawienie informacji z systemu na temat pojazdów, pokonywanych tras, czasu pracy kierowców, tankowań czy opłat drogowych umożliwia wnikliwą analizę prowadzonego biznesu. Jak pokazuje praktyka biznesowa i przeprowadzone badania, dzięki Shell FuelSave Partner firmy mogą zaoszczędzić aż do 10% kosztów zużycia paliwa.

Usługa Shell FuelSave Partner dostępna jest w 12 krajach w Europie.


Wynik badania przeprowadzonego w 2011 roku na 38 klientach flotowych, zarządzających 757 pojazdami ciężarowymi
w systemie Shell FuelSave Partner.

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Leave a comment