Walka z nielegalną migracją

Walka-z-nielegalnamigracja

Rada do Spraw Ogólnych o migracjach i czerwcowej Radzie Europejskiej

 

Sytuacja w południowym sąsiedztwie Unii Europejskiej, kwestie migracyjne oraz przygotowania do czerwcowego szczytu Rady Europejskiej były głównymi tematami obradującej 19 maja Rady do Spraw Ogólnych (GAC) w Brukseli. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu w MSZ Rafał Trzaskowski.

Wszyscy są zgodni co do tego, że UE musi pokazać solidarność w obliczu coraz częstszych tragedii na Morzu Śródziemnym – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji odnosząc się do sytuacji w południowym sąsiedztwie Unii Europejskiej. Podczas obrad dyskutowano nad sposobami walki z nielegalną migracją. -Chcemy wspierać państwa „pierwszej linii” i walczyć z nielegalną migracją. Ramy działań UE w tej sprawie wyznaczyło oświadczenie Rady Europejskiej z 23 kwietnia 2015 r – przypomniał minister Trzaskowski. Dodał, że „zakres naszego wsparcia musi iść w parze z możliwościami gospodarczymi i logistycznymi – z tym wiąże się konieczność oparcia naszych działań na zasadzie dobrowolności. Minister odniósł się również do ostatniego komunikatu Komisji Europejskiej „Europejska Agenda dla Migracji”. „Powinniśmy dążyć do wypracowania takich rozwiązań, które na to pozwolą i umożliwią państwom członkowskim zdefiniowanie parametrów ich uczestnictwa w programach redystrybucji uchodźców. – podkreślił minister Trzaskowski

Członkowie Rady do Spraw Ogólnych omówili także porządek obrad czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej, na którym znajdą się m.in. tematy strategii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, reformy Unii Gospodarczo-Walutowej i Agenda Cyfrowa. Szczególne miejsce podczas obrad Rady Europejskiej poświęcone będzie sytuacji na Ukrainie i kwestii sankcji wobec Rosji. „Będziemy wzywać do przedłużenia sankcji jako kluczowego sposobu na utrzymanie presji na Rosję.” – powiedział minister Trzaskowski po zakończeniu obrad Rady do Spraw Ogólnych UE.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: freeimages.com

Leave a comment