WATCH DOCS – festiwal filmowy w Warszawie

WATCH-DOCSWATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. W tym roku w programie WATCH DOCS specjalna sekcja „Made in Norway”.

13.Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS 6-12 grudnia, Warszawa. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów.

Made in Norway

Od 2013 roku WATCH DOCS oraz Bergen International Film Festival (BIFF, jeden z największych filmowych festiwali w Skandynawii) zacieśniają współpracę, rozpoczynając trzyletni projekt wspierany z Funduszy Norweskich.

Widzowie 14. edycji BIFF (23 – 30. X. 2013 r.) mogli obejrzeć ciekawy wybór nowych polskich filmów – cztery dokumenty i trzy fabuły. Widzowie 13. WATCH DOCS zobaczą znakomity zestaw nowych dokumentów norweskich, poruszających ważne dla praw człowieka tematy.

Wśród pięciu tytułów w programie ‚Made in Norway’ dwa zdobyły nagrody dla najlepszych dokumentów norweskich właśnie w Bergen: w 2012 roku „Zawsze obcy” i niedawno, w październiku 2013 roku „Banaz – a love story”.

„Nieustraszeni” to jeden z najbardziej autentycznych i przejmujących filmowych obrazów demokracji w obliczu morderczego ekstremizmu, „Dziennik rewolucji” – unikalny, insajderski obraz gwałtownych przemian w Libii, a „To zależy od ciebie” jest świetnie zrealizowaną, krótkometrażową dokumentalna animacją.

Po projekcjach będą się odbywać spotkania z reżyserami.

WATCH DOCS jest najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku. WATCH DOCS to festiwal, na którym co roku można obejrzeć kilkadziesiąt premierowych pokazów i uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach ze światowej sławy dokumentalistami. WATCH DOCS to spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków.

Made in Norway

Banaz: historia miłosna 70′, 2012
reż.: Deeyah Khan

Dziennik rewolucji 80′, 2012
reż.: Nizam Najar

Nieustraszeni 118′, 2012
reż.: Kari Anne Moe

To zależy od ciebie 15′, 2013
reż.: Kajsa Næss

Zawsze obcy 90′, 2012
reż.: Margreth Olin

Wykorzystany materiał pochodzi z WATCH DOCS Festival 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: 13 Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS, www.watchdocs.pl

Leave a comment