Zadłużenie Polaków wobec uczelni sięga już niemal 10 mln zł

Zadluzenie-Polakow-wobec-uczelni-siega-juz-niemal-10-mln-zl

KRD: student-dłużnik winny jest uczelni średnio niemal 2 tys. zł

 

Zadłużenie studentów wobec uczelni sięga już niemal 10 mln zł i jest to średnio niemal 2 tys. zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Jak wskazują eksperci KRD BIG, polskie uczelni mają podwójny problem. Nie dość, że muszą radzić sobie ze spadkiem liczby żaków, to również z niespłaconymi przez nich długami.

Z danych zebranych przez Rejestr tuż przed początkiem obecnego roku akademickiego wynika, że łączne zadłużenie studentów wobec uczelni sięga już 9,86 mln zł. Student-dłużnik winny jest uczelni średnio prawie 1910 zł. Największy dług „przypadający na głowę” mają studenci z Lublina – niemal 3491 zł. Największy problem ze studentami-dłużnikami mają uczelnie z województwa mazowieckiego i małopolskiego, które do bazy KRD BIG wpisały odpowiednio 1316 i 1579 osób.

„Z roku na rok liczba studentów się zmniejsza, a wraz z nią spadają dochody uczelni. To skłania szkoły wyższe do szukania oszczędności, ale również skuteczniejszej windykacji niespłaconych zobowiązań” – stwierdził prezes KRD BIG Adam Łącki.

„Na wpisanie studentów-dłużników do KRD jak dotąd zdecydowało się 26 wyższych uczelni w Polsce. W większości są to szkoły prywatne, ale w tym gronie znajduje się również kilka uczelni publicznych. Cztery lata temu liczba ta była o połowę mniejsza” – dodał.

Eksperci KRD zwracają uwagę, że studenci, którzy zlekceważą wpis do rejestru dłużników mogą się nieprzyjemnie zdziwić, gdy się usamodzielnią. „Nieuregulowany dług wobec uczelni może zablokować nie tylko dostęp do telefonu w abonamencie, telewizji cyfrowej czy szerokopasmowego internetu, ale także pierwszego mieszkania, bo bank odrzuci ich wniosek o kredyt” – ostrzega Łącki. (PAP)

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

Leave a comment