Cyfrowa mapa, czyli pomysł na ominięcie korków i utrudnień na drogach Przełom października i listopada to okres wzmożonego ruchu na drogach. Pogoda w tym czasie zazwyczaj nie sprzyja kierowcom, a powroty do domu ze względu na korki szczególnie w dużych miastach stają się samochodowym koszmarem. Pomocnym rozwiązaniem wówczas okazują się mapy cyfrowe, dzięki którym…
Kategoria: Ciekawostki

Hasła, które najszybciej zyskiwały na popularności w wyszukiwarce Google w 2015 roku wśród Polaków
Raport: Co interesowało internautów na świecie i w Polsce? Wypowiedź: Piotr Zalewski z Google. „50 twarzy Greya”, loteria paragonowa, Eurowizja, Andrzej Duda czy pytanie gdzie jest Putin – to hasła, które najszybciej zyskiwały na popularności w wyszukiwarce Google w 2015 roku. Czego jeszcze poszukiwaliśmy? – Mnie w tym roku szczególnie zaskoczyły dwa hasła agar.io. Okazuje…

52 procent Polaków zadeklarowało, że udało im się zrealizować dodatkowe cele stawiane sobie na 2015 rok
Połowa Polaków zrealizowała swoje cele na ten rok. 40 proc. wierzy, że przyszły będzie jeszcze lepszy Co drugi Polak deklaruje, że udało mu się zrealizować w tym roku swoje cele – wynika z Barometru Providenta. Większość ankietowanych z optymizmem patrzy w przyszłość – tylko 13 proc. obawia się, że 2016 rok będzie gorszy niż…

Polacy na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge
Dziesięć polskich drużyn chce wystartować w University Rover Challenge Dziesięć zespołów z Polski zarejestrowało się do udziału w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich: University Rover Challenge, które między 2 a 4 czerwca odbędą się w USA. W sumie do rywalizacji chcą przystąpić 63 drużyny z 12 krajów. University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody…

MyCall na Zimę
Idzie zima, a wraz z nią super promocje od MyCall! Extra 1000 minut do Polski! Bez dodatkowych kosztów! Na długie zimowe rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. Jesteś klientem Value 199, 349 lub 499? Od 1. grudnia, aż przez 3 miesiące, MyCall będzie dokładał dodatkowe 1000 minut do Polski na twoje konto. Tanie surfowanie w Polsce!…

Polska pomoc rozwojowa 2016 – konkurs na realizację zadania publicznego
Konkurs na realizację zadania publicznego „Polska pomoc rozwojowa 2016” Uwaga! Zmiana terminu składania wniosków projektowych. Ogłoszenie o wszczęciu postępowania dotacyjnego Polska pomoc rozwojowa 2016 Minister Spraw Zagranicznych działając na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. 2013, poz. 885 z późn. zm.) ogłasza konkurs na realizację zadania…

Ponad 90 proc. Polaków co najmniej raz stosowało leki bez recepty
Polacy chętnie sięgają po leki bez recepty. Często jednak nie stosują się do zasad odpowiedzialnego samoleczenia Polacy są zainteresowani samoleczeniem. Ponad 90 proc. Polaków co najmniej raz stosowało leki bez recepty. Niestety, większość pacjentów nie czyta ulotek albo nie zawsze stosuje się do zawartych w niej zaleceń. Dlatego Polski Związek Producentów Leków bez Recepty…

Polacy i Niewidzialna Wystawa
Otwórz oczy na potrzeby niewidomych A gdybyśmy nagle stracili wzrok i zapadłaby ciemność – czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak by wyglądało twoje życie? Zwykłe, prozaiczne czynności – od zaparzenia herbaty po przejście przez ulicę – czy można byłoby je nazwać łatwymi? Jest miejsce, które pozwoli ci się o tym przekonać. Niewidzialna Wystawa, bo o…

Aż 91% Polaków uważa, że sok jest źródłem witamin
Czy coś różni owoc, warzywo, sok? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca aby spożywać min. 400 g warzyw i owoców dziennie, w pięciu porcjach. Zgodnie z zaleceniami WHO i naszego rodzimego Instytutu Żywności i Żywienia, jedną z tych porcji może stanowić szklanka soku. Badanie Polaków pokazało, że aż 84% z nich uważa podobnie. Kiedy jednak…

Aż 88 procent Polaków uważa, że oszczędzanie to powód do dumy
6 sposobów na oszczędzanie Aż 88 procent Polaków uważa, że oszczędzanie to powód do dumy, ponieważ zapewnia nam bezpieczeństwo i stabilizację życiową, wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie PKO Banku Polskiego. Jednocześnie systematycznie odkłada pieniądze tylko co piąty ankietowany. Jak oszczędzają Polacy? – Czynniki, które zniechęcają nas do oszczędzania są bardzo…

Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich
Świętokrzyskie/ Rozpoczęły się międzynarodowe zawody łazików marsjańskich 26 drużyn konstruktorów łazików marsjańskich z 12 krajów świata rozpoczęło zmagania w drugiej edycji European Rover Challenge w Podzamczu koło Chęcin (Świętokrzyskie). Gościem honorowym zawodów jest astronauta Apollo 17 Harrison Schmitt. Część terenów Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim zamieniło się w marsjański krajobraz. „To właśnie tutaj…

Czy Polacy dbają o wzrok swoich dzieci
Witaj szkoło, żegnaj wado. Zadbaj o wzrok swojego dziecka Wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Dla najmłodszych oznacza to powrót do szkolnej ławki i kilka godzin wytężonej nauki każdego dnia, co stanowi duże wyzwanie dla wzroku. Oprócz skompletowania nowej wyprawki warto więc wybrać się z dzieckiem na profilaktyczne badanie wzroku, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości. Jak się…

Czym Polacy mogą się pochwalić w przemyśle obronnym
Najczęściej nagradzane produkty polskiego przemysłu obronnego Optoelektronika i technika laserowa to dynamicznie rozwijające się dziedziny polskiego przemysłu obronnego. Bazując na wieloletnim doświadczeniu i wykorzystaniu zaawansowanych technologii można, jak pokazuje przykład PCO S.A., wytwarzać w Polsce nowoczesne wyroby wojskowe. Produkowany w firmie sprzęt optoelektroniczny zdobywa liczne nagrody za jakość oraz innowacyjność i jest kluczowym elementem…

Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich
Projekt: Kulturowe dziedzictwo Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kultury Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej Przedmiotem projektu była przebudowa i rozbudowa Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej. Została przeprowadzona pełna modernizacja infrastruktury technicznej wraz z wprowadzeniem współczesnych technologii muzealnych i nowych multimedialnych technik przekazu. Celem bezpośrednim projektu…

Płacąc kartą za granicą uważaj na propozycje przewalutowania transakcji
Bankomat jest drogim kantorem Płacąc kartą za granicą uważaj na propozycje przewalutowania transakcji. Zwykle taki kantor w bankomacie jest mniej opłacalny niż przeliczenie przez nasz własny bank. Często płacąc kartą za granicą lub wypłacając pieniądze z bankomatu otrzymujemy propozycje przewalutowania transakcji po kursie innym niż kurs naszego banku. Wygląda to w ten sposób, że…

Czy Polacy korzystają z bankomatów w czasie wakacji
Jak sobie poradzić z utrudnionym dostępem do bankomatu Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w kraju funkcjonuje niemal 21 tys. bankomatów. Polacy przyzwyczaili się już, że w razie potrzeby zawsze znajdą urządzenie, z którego bez problemu mogą pobrać gotówkę. W czasie wakacji taki komfort nie zawsze jest standardem. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego…

Zrealizowane projekty z funduszy norweskich
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG. Badania naukowe – Badania nad wykorzystaniem wybranych technik telekomunikacyjnych i teleinformatycznych dla telemedycznej, domowej opieki ciężarnych Projekt polega na stworzeniu prototypowego telemedycznego systemu monitorowania kobiet ciężarnych, który dawałby możliwość objęcia pacjentek w ciąży zagrożonej monitorowaniem kardiotokograficznym prowadzonym w domu, ale z zapewnieniem odpowiedniego nadzoru…

Tanie loty z przesiadką
Smart Connection – bardzo tanie loty z przesiadką Smart Connection w ofercie FRU.PL to najtańsze dostępne loty składane. Bez potrzeby samodzielnego wyszukiwania połączeń tanich i regularnych linii, bez przeszukiwania dziesiątek stron z poradami „jak podróżować za free”. Tanio, bezpiecznie i z maksymalnie jedną przesiadką, która może być atrakcyjnym elementem podróży. Smart Connection to odpowiedź…

Czy Polacy powinni uważać na ataki cyberprzestępców w wakacje
Cyberprzestępcy atakują Urządzenia mobilne, z których korzystamy podczas wyjazdów, są szczególnie narażone na ataki cyberprzestępców. Eksperci radzą, żeby nie logować się do niezabezpieczonych sieci, a jeśli już jest konieczność skorzystania z nich, to lepiej unikać transakcji bankowych. Ryzyko jest większe, bo wciąż niewielu użytkowników smartfonów chroni swój sprzęt odpowiednim oprogramowaniem. Na rynku jest wiele narzędzi…

Polska 2000 Plus – światowy ład
Konferencja o projekcie badawczym „Zagrożenia globalne barierami rozwoju” Przedstawianie punktu widzenia nie tylko polityków, ale i naukowców, właściwa edukacja i pielęgnowanie humanistycznych wartości to sposoby przeciwdziałania globalnym zagrożeniom – przekonywali w czwartek uczestnicy debaty zorganizowanej przez PAN i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Konferencja przygotowana przez Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” przy Prezydium PAN oraz BBN była podsumowaniem projektu…

Polacy pozostają wierni wakacjom nad morzem i w górach
Wyniki badań PAYBACK Opinion Poll Jak wynika z badania PAYBACK Opinion Poll, Polacy pozostają wierni wakacjom nad morzem i w górach. Do wydatków podejdziemy bardziej świadomie 46% deklaruje taką postawę. Ponad połowa rodaków (55%) spędzi ten czas poza swoim miejscem zamieszkania, a co czwarty za granicą. Zainteresowanie zyskują wyprawy na wschód Europy. Letnie miesiące…

Jakie produkty są dla Polaków powodem do dumy
Takie specjały zjesz tylko w Polsce Oscypek, bryndza czy rogale świętomarcińskie – to unikalne produkty, które dla Polaków są powodem do dumy. Niestety, te prawdziwe, certyfikowane, można kupić tylko w niektórych regionach. Czy warto docierać do odpowiednich przepisów i kultywować staropolskie tradycje w swojej kuchni? „W dzisiejszych czasach tajne receptury nie istnieją. W dobie…

Polska Szkoła we Fredrikstad i program Szkoła.pl
Program Szkoła.pl Program „Szkoła.PL – to wsparcie dla polskich szkół uzupełniających na świecie”. W sposób systemowy wspierane są polskie szkoły uzupełniające w podtrzymywaniu tożsamości narodowej, nauki języka polskiego i przedmiotów ojczystych poprzez bezpośrednie wsparcie ich bieżącej działalności. Szkoła przeszła szczegółową weryfikację i po pozytywnej ocenie została objęta projektem wspierającym działalność. Weryfikacji podlega zarówno działalność…

Jak Polacy mogą walczyć z wypadaniem włosów
Mezoterapia w walce z wypadaniem włosów Słysząc słowo „mezoterapia” większość z nas myśli o zabiegach poprawiających kondycję skóry twarzy czy ciała. Tymczasem mezoterapia może być także doskonałym orężem w walce z wypadaniem włosów. Zabieg HairCare® dostępny jest w krakowskiej Klinice Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA. Mezoterapia może być stosowana w profilaktyce łysienia. Zabieg stymulując…

Jak Polacy walczą z depresją
Humorem w depresję Każdy z nas intuicyjnie stosuje humor do regulowania swoich emocji. Teraz naukowcy całkowicie poważnie chcą sprawdzić, jaki wpływ mają na nas różne jego formy. Czy czarny humor poprawi nasze samopoczucie lepiej niż autoironia? „Chcemy pomóc opracować skuteczne metody terapii m.in. depresji” – mówi dr Anna Braniecka z Uniwersytetu SWPS. „Każdy z…

Produkcja przemysłowa w Norwegii – spadek w kwietniu
Spadek produkcji przemysłowej w Norwegii w kwietniu 2015 r. Według najnowszych danych Norweskiego Urzędu Statystycznego, w kwietniu 2015 r. produkcja sprzedana przemysłu w Norwegii spadła w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. o 3,4%. W stosunku do marca 2015 r. produkcja spadła o 4,9%. Spadek produkcji sprzedanej ogółem w kwietniu 2015 r. spowodowany był…

Fundacja Stańczyka wspiera lokalną politykę
Wspieranie mieszkańców w obywatelskiej kontroli władz miasta Krakowa Władze samorządowe są często pierwszym punktem kontaktowym dla obywateli w celu uzyskania informacji i wzięcia udziału w procesach decyzyjnych. Najczęściej jednak obywatele nie posiadają koniecznej wiedzy i wystarczających informacji, aby uczestniczyć w podejmowaniu lokalnych decyzji. Fundacja Stańczyka w Krakowie wychodzi naprzeciw obywatelom, pomagając im w zaangażowaniu…

Polak na urlopie i polecenia służbowe
Czy pracodawca może ściągnąć pracownika z urlopu? W trakcie urlopu staramy się odstresować. Zwykle w ogóle nie myślimy wtedy o obowiązkach zawodowych. Niestety, ten błogi stan może zakłócić pracodawca, który chce nas z urlopu odwołać. Czy ma do tego prawo? „Pracodawca może ściągnąć pracownika z urlopu, jeśli wystąpią okoliczności, o których nie wiedział podczas…

Czy telefony komórkowe mogą być groźne dla Polaków
Dostępne na polskim rynku komórki nie są groźne dla zdrowia użytkowników. Gorzej z ładowarkami W Polsce jest ponad 57 mln aktywnych telefonów komórkowych. Przebadane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej 11 modeli spełnia wymogi Rady Europy gwarantujące brak negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników. Znacznie gorzej w badaniu wypadły takie urządzenia, jak ładowarki czy systemy kina domowego. 30…

Co 10. Polak spędza w zakładzie pracy ponad 60 godzin tygodniowo
Ile Polskę kosztują długie weekendy? Przed nami kolejny długi weekend. Boże Ciało wypada w czwartek, więc wystarczy wziąć urlop w piątek, by mieć cztery dni wolne. Bardzo wielu ludzi skorzysta z tej możliwości. Polacy pracują dużo i wolne nam się należy. Jednak nie ma nic za darmo. Każdy długi weekend kosztuje polską gospodarkę miliardy…

Czy Polacy dbają o zamontowane ogumienie
Polacy świadomi konieczności wymiany opon na zimowe. Gorzej z dbaniem o już założone Polacy są świadomi konieczności zmiany opon na letnie i zimowe, jednak nie zawsze dbają o zamontowane ogumienie. Wiele osób z oszczędności lub niewiedzy korzysta z opon bardzo długo, nie zwracając uwagi na poziom zużycia bieżnika. Korzystanie ze zużytych opon znacznie zmniejsza…

Jak Warszawiacy obchodzili Dzień Skandynawski
Dzień Skandynawski w Warszawie Warszawiacy licznie przybyli w sobotę 30 maja na Skwer Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbyła się rodzinna impreza plenerowa: gry, konkursy i wyścigi, filmy, książki, wystawy, muzyka skandynawska na żywo i wiele innych atrakcji. Ambasada Norwegii była patronem wydarzenia. Organizator: miesięcznik PODRÓŻE Była to już trzecia edycja Dnia Skandynawskiego w…

Polacy podróżują z dziećmi nie tylko po Polsce
Podróże Polaków z dziećmi Polacy podróżując z dziećmi nie ograniczają się tylko do wycieczek po kraju. Swoje pociechy chętnie zabierają również na zagraniczne wyjazdy. Jakie miejsca są celem ich zagranicznych wojaży, jeśli decydują się na rodzinny wyjazd i kto podróżuje najczęściej? Ateny, Barcelona, Lizbona, Paryż to najpopularniejsze kierunki wybierane przez podróżujących z dziećmi, najczęściej…

Polska – sukces w budowie państwa dobrobytu
Coraz lepsza jakość życia w Polsce Polska najlepiej na świecie przekuwa wzrost gospodarczy w dobrobyt obywateli – wynika z raportu przygotowanego przez Boston Consulting Group (BCG). Raport pt. „The 2015 Sustainable Economic Development Assessment (SEDE)” przedstawia nasz kraj jako przykład sukcesu w budowie państwa dobrobytu na przestrzeni ostatnich lat. Indeks Zrównoważonego Rozwoju pozwala zmierzyć,…

Walka z nielegalną migracją
Rada do Spraw Ogólnych o migracjach i czerwcowej Radzie Europejskiej Sytuacja w południowym sąsiedztwie Unii Europejskiej, kwestie migracyjne oraz przygotowania do czerwcowego szczytu Rady Europejskiej były głównymi tematami obradującej 19 maja Rady do Spraw Ogólnych (GAC) w Brukseli. Polskiej delegacji przewodniczył sekretarz stanu w MSZ Rafał Trzaskowski. Wszyscy są zgodni co do tego, że…

Czy Polacy korzystają z pomocy w organizacji ślubu
Pomoc w organizacji ślubu pomoże uniknąć stresu Zawarcie związku małżeńskiego to wyjątkowe wydarzenie, które chcemy pamiętać przez całe życie. O pomoc w przygotowaniu uroczystości warto zwrócić się do konsultanta ślubnego. Dzięki niemu będziemy mogli wspominać ceremonię jak z bajki, a nie organizacyjny horror. Z usług konsultanta ślubnego powinniśmy skorzystać przede wszystkim dla poczucia bezpieczeństwa…

Polacy drukują podbudowy pod korony dentystyczne
„Drukowane” podbudowy pod korony dentystyczne Prace nad nową technologią wytwarzania podbudów pod korony dentystyczne rozpoczął sześcioosobowy zespół złożony z naukowców z Wydziału Mechanicznego oraz praktyków protetyków. Zamiast powszechnie stosowanego stopu kobalt-chrom zespół użyje nowoczesnego biostopu tytanu. Efektem przedsięwzięcia – realizowanego w ramach pierwszej edycji grantu Tango – mają być tańsze i dobrze dopasowane do…

Małe czy duże przyda się naturze – kampania
Kampania „Małe czy duże przyda się naturze” wyróżniona Kampania „Małe czy duże przyda się naturze”, zrealizowana ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, została nominowana do nagrody branżowej Klubu Twórców Reklamy w kategorii Film: Reklama społeczna i non-profit. Laureatów poznamy 12 maja 2015 r. w trakcie gali Klubu Twórców Reklamy. Kampania została skierowana do dzieci i zwraca…

Czy Polacy mają wpływ na ustawę o zdrowiu publicznym
Pacjencie, zadecyduj, jaki kształt ma mieć ustawa o zdrowiu publicznym Tylko do 27 kwietnia trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Warto zapoznać się z rozwiązaniami w zakresie zdrowia i medycyny, proponowanymi przez polityków, ale przede wszystkim – wyrazić swoją opinię na temat zmian. „Ty też możesz zostać ministrem zdrowia” to kampania,…

Żonkile – akcja społeczno-edukacyjna
Żonkile – akcja społeczno-edukacyjna w rocznicę powstania w getcie warszawskim Papierowe żonkile, czyli symbol pamięci o bohaterach ruchu oporu w getcie warszawskim – były rozdawane w niedzielę 19 kwietnia 2015 r., czyli w 72. rocznicę wybuchu powstania. Wydarzenie jest wspierane przez fundusze norweskie i EOG w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”. W ramach projektu,…

Co należy się Polakom za oddanie krwi
Krwiodawco, pamiętaj o swoich przywilejach, także przy rozliczaniu PIT-u Oddałeś krew? Tego dnia przysługuje ci nie tylko dzień wolny od pracy. Przywilejów dla krwiodawców jest więcej. Między innymi można skorzystać z ulgi podczas wypełniania PIT-u i odliczyć od dochodu ekwiwalent w wysokości 130 zł za litr krwi i osocza. Maksymalna wysokość ulgi dla mężczyzn…

Czy smartfony zdominują ruch w sieciach mobilnych
Smartfony zdominują ruch w sieciach mobilnych na lata Na świecie jest już obecnie około 2,7 mld kart SIM działających na smartfonach. W 2020 roku liczba ta urośnie do ponad 6 miliardów – informuje firma Ericsson w swoim raporcie Mobility Report. W samym tylko 2014 roku przybyło na świecie 800 mln subskrypcji działających na smartfonach (w…

Polacy odkryli w żółtku kompleks białek – Yolkina
Prof. Tadeusz Trziszka: jajo to doskonały surowiec z natury Cystatyna pozyskana z jaja jest świetnym produktem przeciwko nowotworom. Odkryty w żółtku kompleks białek o nazwie Yolkina daje fantastycznie wyniki m.in. w hamowaniu choroby Alzheimera. Jajo to doskonały surowiec z natury – ocenia prof. Tadeusz Trziszka. Kierowany przez prof. Trziszkę, prorektora ds. nauki i innowacji…

Polacy wybierają komputery i smartfony
Polacy rezygnują z telewizorów i odkurzaczy na rzecz zmywarek i telefonów Już od kilku lat telewizory, zestawy kina domowego i zestawy Hi-Fi wypierane są przez komputery i smartfony. W poszukiwaniu czasu wolnego coraz więcej osób korzysta z kuchenek mikrofalowych, a zmywarkę ma w domu ponad dwa razy więcej rodzin niż jeszcze 5 lat temu….

Wielkanoce gotowanie przez polskich blogerów
Wielkanocne gotowanie z blogerami Zbliża się Wielkanoc – czas spędzony w gronie najbliższych, któremu towarzyszy szczególny nastrój i oczywiście pyszne dania. TEEKANNE we współpracy z blogerami stworzyło małą listę przepisów na świąteczne wypieki. Kulinarne inspiracje będą wyśmienitym urozmaiceniem wielkanocnego menu. Ich przygotowanie jest proste i szybkie. Babka marchewkowa z lukrem herbacianym (autor: http://kolorowo-torcikowo.blogspot.com/) Składniki:…

Czy kobiety w wieku od 55 do 64 lat są aktywne zawodowo
Zaledwie 30 proc. kobiet w wieku od 55 do 64 lat jest aktywnych zawodowo. Szansą dla nich jest dodatkowa edukacja i zdobywanie nowych umiejętności Wśród kobiet w wieku od 55 do 64 lat zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo, a na rynku brakuje dla nich ofert pracy. Eksperci przekonują jednak, że kobiety po 50. roku…

Co się zmieni w nowym dowodzie osobistym
Co się zmieni w nowym dowodzie? Na dokumencie pojawi się szereg nowych zabezpieczeń m.in dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie sfałszować dowód. Ponadto, znajdą się informacje o polskim obywatelstwie, a opisy pól będą również w języku angielskim. Na dowodzie tożsamości nie będzie także informacji o kolorze oczu…

Ciekawostki o książce elektronicznej
E-bookowe tajemnice, czyli kilka ciekawostek o książce elektronicznej Książki elektroniczne podbiły już serca setek tysięcy osób w Polsce i milionów na całym świecie. Ci, którzy mają za sobą pierwsze przygody z e-czytaniem, bez zająknięcia wymieniają zalety e-booków: szybkość i łatwość dostępu, tysiące książek na jednym urządzeniu, wygoda czytania niezależnie od miejsca i czasu. Czy…

Świąteczny poradnik dla fotografa
Wielu początkujących fotografów natyka się na problemy przy robieniu świątecznych zdjęć. Aby spełniły one nasze oczekiwania, warto skorzystać z porad profesjonalistów. Wspaniałe chwile, które przeżywamy z rodziną podczas świąt, chcielibyśmy pamiętać jak najdłużej. Zależy nam, żeby zachować cudowną atmosferę i móc ją co pewien czas przywoływać. Właśnie głównie dlatego tak chętnie robimy w czasie…

Mikołaj już odwiedził dzieci we Fredrikstad
Mikołaj już odwiedził dzieci we Fredrikstad, do Norwegii ma bliżej 😉 „W końcu wszystko było gotowe. Cała chatka Zuzy wypełniła się zapachem smakołyków. Wkrótce zapłonęły światełka na choince. Panował radosny nastrój, pełen świątecznego uroku” „Leśne Przygody” – Żaneta Skabara W Polskiej szkole we Fredrikstad dzieci już odwiedził Mikołaj. Do Norwegii widocznie ma bliżej. Był bardzo…

Najsilniejszy rezonans magnetyczny w Europie
W Lublinie będzie najsilniejszy rezonans magnetyczny w Europie wschodniej Najsilniejszy w Europie wschodniej aparat do rezonansu magnetycznego o mocy 7 Tesli oddany zostanie do użytku naukowcom w przyszłym roku w Lublinie. Posłuży głównie do badań nad chorobami mózgu. Urządzenie o wartości około 10 mln dolarów zainstaluje firma GE Healthcare, a jego użytkownikiem będzie konsorcjum…

Badania nad nową telewizją
Zmień swój punkt widzenia – badania nad nową telewizją Widz zawodów sportowych będzie mógł stać się reżyserem ujęć jak z „Matriksa” – objeżdżać bokserski ring wirtualną kamerą i oglądać wydarzenie z różnych stron. Takie możliwości daje telewizja swobodnego punktu widzenia, nad którą pracują badacze z Poznania. W klasycznej już scenie z filmu „Matrix” bohaterka…

Polacy śpią zbyt krótko
Polacy śpią zbyt krótko i używają niewygodnych materacy Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest sen dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Śpią zbyt krótko, na niewygodnych kanapach i w niezbyt przytulnych pomieszczeniach. Tymczasem zdrowy sen pozwala zregenerować organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa witalność organizmu. Jego niedobór prowadzi natomiast do rozkojarzenia, nerwowości i…

Najnowsze kolekcje lamp biurkowych
Pierwszy dzwonek lampy biurkowe marki Nowodvorski Lightin Autorem artykułu jest Flypr Kompletując szkolną wyprawkę pamiętamy o zeszytach, książkach, tornistrze, piórniku i innych przyborach pomagających naszym pociechom w nauce. Przygotowanie uczniowskiego wyposażenia nie ogranicza się jednak jedynie do zakupu niezbędnych akcesoriów. Wygodne i dobrze oświetlone miejsce nauki w domu jest nie mniej ważne. Najnowsze kolekcje lamp…

Norweskie sosny
„Zmumifikowane” sosny w Norwegii „Zmumifikowane” sosny – obumarłe od niemal 500 lat, ale bez śladu postępującego rozkładu, znaleźli naukowcy norwescy – informuje serwis „ScienceDaily”. Wilgotny, norweski klimat sprzyja gniciu materii organicznej. Zdawałoby się, że jest tak zwłaszcza w rejonie miejscowości Sogndal, leżącej na południowo zachodnim wybrzeżu tego kraju. Jest to okolica o klimacie łagodnym…

Nieodpowiednie stosowanie kremów do opalania
Polacy nadal stosują kremy z filtrem w nieodpowiedni sposób Z badania GfK Polonia wynika, że kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi stosuje 95% Polaków. Dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm, przekonuje jednak, że wielu Polakom w dalszym ciągu wydaje się, że wystarczy jednorazowe posmarowanie niewielką ilością kosmetyku, by uchronić się przed…

Polacy – alkohol i narkotyki
Polacy nie liczą się z konsekwencjami, jakie niosą za sobą alkohol i narkotyki Polacy zbyt często traktują używki jako warunek dobrej zabawy – zauważa terapeuta uzależnień Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Nie są świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą picie nadmiernej ilości alkoholu, zażywanie narkotyków i dopalaczy. W konsekwencji osoby pod wpływem środków odurzających są sprawcami śmiertelnych wypadków…

Polskie eksperymenty w kuchni
Zdecydowana większość Polaków nie lubi eksperymentować w kuchni Eksperymenty kulinarne nie są domeną Polaków. Z badań przeprowadzonych przez markę Pilsner Urquell wynika, że ponad połowa pozostaje wierna tradycyjnym smakom i niechętnie poszukuje nowych doznań. Polacy wyjątkowo cenią smaki z dzieciństwa. 62 procent respondentów zadeklarowało, że pozostaje wierna tradycyjnym smakom. Tylko 29 procent badanych przyznało,…

17 maja we Fredrikstad – parkingi
17 maja wszystkie kryte parkingi w centrum Fredrikstad będą bezpłatne Oprócz krytych parkingów takich jak Stadion, St. Hansfjellet, Apenesfjellet, otwarte będą również Cityterminalen, Torvbyen p-hus i będą one także bezpłatne. W związku z tym ze 17 maj jest świętem narodowym dlatego też wszystkie państwowe parkingi również będą bezpłatne tego dnia. Będą niesyte również pewne utrudnienia,…

Dwusetlecie Konstytucji Norwegii
Dwusetlecie Konstytucji Norwegii (1814 – 2014) 17 maja 2014 r. przypada dwusetna rocznica norweskiej konstytucji. Jest to okazja nie tylko do jubileuszowych uroczystości, ale i podniesienia świadomości na temat znaczenia norweskiej konstytucji w dniu dzisiejszym, a także do zastanowienia się, jaką rolę ma ona odegrać w demokracji w przyszłości. Norweska konstytucja odegrała decydującą rolę w…

Szukamy Wybitnych Polaków!
Teraz Polska” organizuje Konkurs „Wybitny Polak” Już po raz piąty Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” organizuje Konkurs „Wybitny Polak”. Od 2011 nagradzani są również Wybitni Polacy za granicą. W tegorocznej edycji wyjątkowi rodacy poszukiwani są w Francji, Holandii, Norwegii, Szkocji i USA. Celem Konkursu jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie…

22. FINAŁ WOŚP
22. FINAŁ WOŚP w Oslo – 12 stycznia 2014r. – NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY RATUNKOWEJ I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW – Chateau Neuf, Slemdalsveien 15, 0369 Oslo, 15.30-20.30 Przypominamy, że Wośp w Oslo można również wesprzeć przekazując coś na licytację, która odbędzie się podczas imprezy w klubie Chateau Neuf ok. godz. 18.00….

Surowe kary za przemyt w Norwegii
Ci, którzy mają w bagażu zbyt dużo alkoholu czy papierosów powinni zacząć się obawiać – od 1 października wzrosły kary za przemyt. W ciągu ostatnich 14 lat jest to pierwszy tak zdecydowany krok Ministerstwa Finansów w tym kierunku. Kary za przemyt zostały zwiększone, ale to nie koniec zmian. Nowy rząd najprawdopodobniej zmieni taryfikator i zaostrzy…