Zielone budownictwo podbija rynek mieszkaniowy Betonowe, nieprzyjazne i przeludnione aglomeracje – do takiej wizji przyzwyczailiśmy się, oglądając filmy science fiction. Na szczęście rzeczywistość zmierza w innym kierunku i zielone budownictwo coraz bardziej podbija rynek. Tylko czy ekologiczne budynki będą dostępne dla wszystkich? W 2013 r. 77% Polaków uważało, że popyt na biurowce przyjazne środowisku…
Kategoria: Ekologia

Z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce umiera blisko 45 tys. Polaków rocznie
Zanieczyszczone powietrze drugą po papierosach najczęstszą przyczyną chorób układu oddechowego Z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce umiera blisko 45 tys. osób rocznie. Pyły obecne w powietrzu są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem, który powoduje występowanie chorób układu oddechowego. W Polsce na obturacyjne choroby płuc cierpi 6 mln osób. W części winę za to ponosi…

Fundusze norweskie i EOG na rzecz edukacji ekologicznej
Ruszyła rejestracja na konferencję „Razem ku Zielonej Przyszłości” „Fundusze norweskie i EOG na rzecz edukacji ekologicznej” to tytuł tegorocznej międzynarodowej konferencji „Razem ku Zielonej Przyszłości”, która odbędzie się 16 września we Wrocławiu. Już teraz zapraszamy do rejestracji. Celem konferencji jest podsumowanie działań oraz wymiana doświadczeń pomiędzy beneficjentami a instytucjami zaangażowanymi w realizację Funduszy norweskich…

Budowa sieci kanalizacyjnej wraz z przebudową oczyszczalni ścieków
Projekt, który został zrealizowany z funduszy norweskich i funduszy EOG. Projekt: Środowisko i zrównoważony rozwój Budowa sieci kanalizacyjnej wraz z przebudową oczyszczalni ścieków Dzięki zrealizowanej inwestycji, ponad dwa na blisko pięć tysięcy mieszkańców gminy Moszczenica (woj. małopolskie) zyskało szansę przyłączenia do wybudowanej sieci kanalizacyjnej. Nie byłoby to możliwe bez rozbudowy oczyszczalni ścieków. Wszystko po to,…

Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii – nabór wniosków
Dodatkowy nabór na projekty służące redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza Minister Środowiska, jako Operator Programu Operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” ogłasza nabór wniosków w trybie konkursowym na dofinansowanie projektów. Do dofinansowania kwalifikują się projekty polegające na modernizacji lub wymianie istniejących źródeł ciepła wraz z modernizacją procesu spalania lub zastosowaniem…

Polacy stawiają na ekologię i segregacje
Wciąż uczymy się segregowania odpadów Polacy stawiają na ekologię. Mniej zużywamy wody, oszczędzamy energię. A co z selektywnym zbieraniem odpadów? Jest coraz lepiej – w 2014 r. już 68% z nas deklarowało, że śmieci segreguje regularnie. Z naszej postawy ekologicznej możemy być umiarkowanie zadowoleni, jednak nadal wiele jest do zrobienia. Ciągle za dużo osób…

Polacy chcą jeść zdrowo
Polacy chcą jeść zdrowo. Polska może stać się europejskim liderem produkcji żywności ekologicznej W ciągu ostatniego roku popyt na żywność ekologiczną wzrósł o 20 proc. Przybyło więc certyfikowanych gospodarstw rolnych, które mogą produkować tego typu żywność. Zwiększyła się także liczba przetwórców i handlowców działających w tej branży. Polska ma szansę stać się liderem w…

Biodiesel domowej produkcji
Czy wiesz, że olej jadalny, który marnowany jest każdego dnia może być zamieniony na biodiesel i może rozwiązać 25 do 30 procent deficytu energii w Indiach Trzech studentów z IIT Delhi dokonało tego przez swoją niesamowitą innowację – „Zdecentralizowaną Produkcję Biodiesla”, która pozwoli małym hotelom, restauracjom, a nawet gospodarstwom domowym przekształcić ich codzienne odpady…

Notatek – pomoc dla studentów i nie tylko
Coś dla studentów i nie tylko Żyjemy w czasach, w których technologia rozwija się naprawdę szybko. Mamy bardzo łatwy dostęp do wiedzy, której potrzebujemy, do różnego rodzaju profesjonalnego sprzętu, możliwości są nieograniczone. Chociażby samo studiowanie nawet wygląda teraz zupełnie inaczej, niż jeszcze kilka lat temu. Zobaczmy, co uległo zmianie. Studenci mają dostęp do potężnych baz…

Auta hybrydowe w Polsce
Polacy w zeszłym roku kupili kilkaset aut hybrydowych, a Francuzi… Samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym wciąż mają problemy ze zdobyciem polskiego rynku. Problemem dla kupujących jest zbyt wysoka cena takich aut. Pomóc mogłoby wsparcie przez państwo badań i rozwoju produkcji. Dodatkowo kupujących mogłyby zachęcić inicjatywy rządu, np. ulgi w podatku VAT, lub samorządów,…

Wydobycie gazu łupkowego – obciążenia podatkowe
Debata publiczna w Polsce na temat obciążenia podatkowego wydobycia gazu łupkowego pomijała ważne aspekty, jak choćby samą zasadność nowy regulacji podatkowych na obecnym etapie prac poszukiwawczych. Poniższa analiza uzasadnia dlaczego, mimo odłożenia do 2020 roku momentu poboru podatku, przyjęcie nowych regulacji podatkowych przed etapem komercyjnego wydobycia tego surowca jest nieracjonalne. Interes państwa realizowany przez…

Słońce i wiatr zamiast ropy
Żywioły w służbie człowieka – słońce i wiatr zamiast ropy Czy grozi nam kryzys energetyczny i globalna ciemność? Zasobów ropy naftowej wystarczy mniej więcej do końca pierwszej połowy tego stulecia – alarmują naukowcy. W Europie większość krajów, nie czekając na problemową sytuację, już teraz wykorzystuje odnawialne źródła energii. W Polsce temat ten dopiero jest podejmowany….

Jak szybko zwraca się budownictwo energooszczędne
Inwestycja zwrotna – budownictwo energooszczędne zwraca się w ciągu 7 lat Budownictwo energooszczędne w Polsce w dalszym ciągu nie ma dużej rzeszy zwolenników. Głównym powodem sceptycznego podejścia Polaków do tego rozwiązania jest początkowo wysoki koszt inwestycji w nieruchomość. Warto jednak zauważyć, że budownictwo energooszczędne jest inwestycją zwrotną. Okazuje się, iż stosunkowo większy koszt budowy zwraca…

Edukacja leśna w Norwegii
Inspirujące rozmowy o edukacji leśnej Edukacja leśna to coś więcej niż nauczanie o lesie. O tym, jak ją prowadzić w duchu zrównoważonego rozwoju, rozmawiali w Łagowie edukatorzy, leśnicy, pedagodzy i naukowcy z całej Europy. Od 10 do 12 września trwał tam 9. Europejski Kongres Edukatorów Leśnych. Kongres otworzył Wiktor Naturski, prezes Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych….

Domy energooszczędne
Dom, który dla mnie oszczędza! Słyszeliście o domach energooszczędnych? To inwestycja w przyszłość, a zarazem nasz wkład w ochronę środowiska. Nowa kampania Ministerstwa Środowiska „Dom, który dla mnie oszczędza”, zrealizowana z funduszy norweskich, wyjaśnia dlaczego warto zrobić taką inwestycję. Powstała strona internetowa www.oszczedzam-energie.mos.gov.pl to świetny przewodnik: objaśnia korzyści płynące z budowy domu energooszczędnego, ma kalkulator…

Eko-wakacje dla każdego
Urlop blisko natury dla miłośników miast, samotników, obieżyświatów i nowoczesnych turystów? To da się zrobić! Przedstawiamy 5 najciekawszych miejsc, o których każdy ekolog powinien pomyśleć planując wakacje 2012 roku. 1. Vitoria-Gasteiz Miasto w północnej Hiszpanii jest stolicą Kraju Basków… i Zieloną Stolicą Europy 2012 roku. Prestiżowy tytuł wywalczyło dzięki tworzeniu zielonych przestrzeni z terenów zdegradowanych…

Nowe barcie dla dzikich pszczół
Nowe barcie dla dzikich pszczół w lasach północno-wschodniej Polski Dwadzieścia nowych barci i specjalnych tzw. kłód bartnych, przygotowanych zostało do zasiedlenia przez pszczoły w lasach czterech nadleśnictw północno-wschodniej Polski. To element programu przywracania tradycji bartniczych w tym regionie. Projekt „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach” realizują wspólnie nadleśnictwa: Augustów (Puszcza Augustowska), Browsk (Puszcza…

Potencjał morskich farm wiatrowych
Potencjał Morskich Farm Wiatrowych (MFW) na polskich obszarach morskich. W Polsce złożono ponad 35 wniosków lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych o łącznej wartości około 300 miliardów złotych. Całkowita powierzchnia obszarów, na których można zlokalizować morskie farmy wiatrowe, została przez Instytut Morski określona jako 3 590 km2, co odpowiada potencjałowi technicznemu rzędu 35 GW. Uwzględniając jednakże…

Jak uratować dzikie pszczoły
Na ratunek dzikim pszczołom! „Tę pszczółkę, którą tu widzicie…” – chyba coraz trudniej ją spotkać. W ostatnich latach pszczoły masowo wymierają na każdym kontynencie. To nie jest marginalne zanikanie gatunku, a naukowcy i ekolodzy biją na alarm. Pszczoły – zarówno dzikie i domowe – odpowiedzialne są za około 80 procent wszystkich zapyleń na całym…

Walory zdrowotne wina i winogron
Walory zdrowotne winogron i wina „Przynieście mi chyżo dzban wina ! Niechaj zanurzę swój umysł, abym zdolny był powiedzieć coś światłego” – Arystofanes – poeta i bajkopisarz „Picie wina – to życie, degustacja wina – to nauka, rozmowa o winie – to sztuka”. Tak miał powiedzieć pewien francuski znawca wina, poeta i wielki myśliciel….

Okrzemki i otwornice w Bałtyku
Okrzemki i otwornice zdradzą przeszłość Bałtyku Osady morskie i mikroskamieniałości takie jak okrzemki czy otwornice, umożliwią wskazanie czynników kształtujących klimat i środowisko Morza Bałtyckiego w ostatnich 6 tys. lat. Badania naukowców z Uniwersytetu Szczecińskiego mogą przyczynić się do powstrzymania zmian zachodzących w ekosystemach Bałtyku. „Bałtyk należy do najbardziej zanieczyszczonych akwenów morskich na świecie. To…

Energooszczędne inwestycje w Polsce
Dzięki energooszczędnym inwestycjom rośnie konkurencyjność polskich przedsiębiorstw Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przygotowuje drugą edycję programu PolSEFF finansującego energooszczędne inwestycje w małych i średnich firmach. Dzięki projektom sfinansowanym w pierwszej edycji udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla ok. 100 tys. ton, czyli tyle, ile emituje rocznie 50 tys. samochodów. To nie tylko korzyści dla środowiska,…

Energia w Norwegii – gaz i ropa naftowa
Norwegia jest jednym z największych europejskich producentów gazu i ropy naftowej, a mimo to energia w Norwegii to przede wszystkim energia elektryczna. Pochodzi ona z elektrowni wodnych i jest ona wystarczająca dla Norwegów. W 50 % dopełnia przemysł, stanowi 98,5 % ogólnego zużycia prądu w kraju. Dziś Norwegia zużywa najwięcej energii elektrycznej na jednego mieszkańca,…

ŁOSOŚ NORWESKI z natury doskonały na wigilijnym stole
Wspaniałe, dziewicze środowisko naturalne Norwegii rozciąga się wzdłuż wybrzeża o długości przekraczającej 25 000 km, pociętego niezliczoną ilością głębokich, zimnych i czystych fiordów. Dzięki tym unikatowym warunkom naturalnym Norwegia stała się jednym z największych światowych obszarów rybołówstwa. Z tych właśnie wód pochodzi Łosoś norweski. Ryby hodowane są w idealnych warunkach środowiskowych i to właśnie sprawia,…

Stanisław Tym oszczędza energię (VIDEO)
Stanisław Tym zachęca do oszczędzania energii w domu w społecznej kampanii Ministerstwa Środowiska finansowanej z Funduszy Norweskich. Właśnie ruszyła nowa kampania społeczna resortu środowiska. W największych ogólnopolskich stacjach telewizyjnych emitowane są humorystyczne spoty, w których Stanisław Tym zachęca do prostych, codziennych zachowań, przekładających się na zaoszczędzenie ciepła w mieszkaniu i tym samym pozwalających zmniejszyć rachunki…

Już można ubiegać się o dofinansowanie ze środków funduszy EOG
28 stycznia 2013 r. została podpisana umowa w sprawie rozpoczęcia realizacji programu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. Dzięki temu w II kwartale br. Ministerstwo Środowiska planuje ogłosić nabór wniosków o dofinansowanie. Redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – to główne cele programu. Projekty do…

Eko-wakacje dla każdego
Urlop blisko natury dla miłośników miast, samotników, obieżyświatów i nowoczesnych turystów? To da się zrobić! Przedstawiamy 5 najciekawszych miejsc, o których każdy ekolog powinien pomyśleć planując wakacje 2012 roku. 1. Vitoria-Gasteiz Miasto w północnej Hiszpanii jest stolicą Kraju Basków i Zieloną Stolicą Europy 2012 roku. Prestiżowy tytuł wywalczyło dzięki tworzeniu zielonych przestrzeni z terenów zdegradowanych…

Polsko-norweskie obroty handlowe wzrosły
– Polsko-norweskie obroty handlowe wzrosły w ubiegłym roku o ponad 40 proc. w porównaniu z 2010 r. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Norwegii Jonasem Gahr Støre. Rozmowy odbyły się 9 maja 2012 r. w MG. – Dzięki elastycznemu kursowi walutowemu, rosnącej konsumpcji wewnętrznej oraz napływowi środków…

W Genewie odbyło się 61. spotkanie Stałego Komitetu CITES
W dniach 15–19 sierpnia br. w Genewie odbyło się 61. spotkanie Stałego Komitetu CITES[1]. Spotkanie Komitetu przebiegało w okresie polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stały Komitet CITES to najważniejszy poza Konferencją Stron organ Konwencji. W przeciwieństwie do ciał naukowych: Komitetu Roślin i Komitetu Zwierząt, dotyka kwestii politycznych i często kontrowersyjnych, związanych z ochroną gatunków…