„Wspólnik” nowotworów Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie poznali dokładną strukturę białkowego kompleksu, który zapewnia komórkom nowotworowym ochronę przed układem immunologicznym. Pozwoli to opracować nowe skuteczne leki. Wyniki opublikowało renomowane czasopismo „Structure”. To osiągnięcie jest efektem współpracy zespołu kierowanego przez profesora Tadeusza Holaka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. Grzegorza Dubina z Wydziału…
Kategoria: Medycyna

Jak nowocześnie i niechirurgicznie Polacy mogą leczyć krótkowzroczność
Jak nowocześnie i niechirurgicznie leczyć krótkowzroczność? Z roku na rok systematycznie rośnie liczba osób cierpiących na krótkowzroczność. Sprzyjają temu nie tylko czynniki genetyczne, ale również długotrwała praca przy komputerze, nieodpowiednia dieta oraz fakt, że rzadko odwiedzamy okulistę. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż 37,6% Polaków od ponad…

Polacy chorują na anafilaksję
Anafilaksja jest najcięższym rodzajem alergii. Może zagrażać życiu Obrzęk, trudności z oddychaniem, duszność, zasinienie skóry, omdlenie, przyspieszone bicie serca – takie objawy mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z anafilaksją – alarmuje alergolog. Jest to nagły stan, który wymaga szybkiego rozpoznania i natychmiastowej pomocy. W takim wypadku najważniejszym źródłem informacji jest sam chory….

Czy Polacy dbają o wzrok swoich dzieci
Witaj szkoło, żegnaj wado. Zadbaj o wzrok swojego dziecka Wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Dla najmłodszych oznacza to powrót do szkolnej ławki i kilka godzin wytężonej nauki każdego dnia, co stanowi duże wyzwanie dla wzroku. Oprócz skompletowania nowej wyprawki warto więc wybrać się z dzieckiem na profilaktyczne badanie wzroku, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości. Jak się…

20 proc. Polaków zmaga się z grzybicą ogólnoustrojową
To choroba silnie wyniszczająca organizm Grzybica ogólnoustrojowa to najbardziej uciążliwy i niebezpieczny rodzaj tej choroby. Lekarze szacują, że zmaga się z nią ok. 20 proc. społeczeństwa. Trudno ją rozpoznać, bo daje nietypowe objawy – zwiększone łaknienie cukru, ogólne zmęczenie, brak energii i problemy gastryczne. Nieleczona w niektórych przypadkach może doprowadzić do zagrażającej życiu posocznicy…

Polacy opracowali supertest dopasowujący dawcę i biorcę
Idealne dopasowanie dawcy i biorcy dzięki polskim genetykom Polacy opracowali supertest, dzięki któremu może zmniejszyć się liczba odrzuconych przeszczepów u chorych na nowotwory krwiopochodne. Bada on zgodność tkankową, która w transplantologii określa genetyczne podobieństwo dawcy i biorcy. Im bardziej wiarygodny jest test, tym większa szansa, że przeszczep się przyjmie. Polski jest stuprocentowo wiarygodny, a…

Polki żyją tylko od 2 do 4 lat z zaawansowanym rakiem piersi
W Polsce nie ma rozwiązań dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Brakuje innowacyjnych leków Średnia długość życia kobiet z zaawansowanym rakiem piersi wynosi od 2 do 4 lat. To nowotwór nieuleczalny, ale odpowiednia terapia może wydłużyć życie i poprawić jego jakość. Polskie pacjentki od wielu lat czekają na dostęp do innowacyjnych leków, które są…

Polacy starzeją się szybciej niż np. Skandynawowie
Rzucanie palenia przez silnie uzależnionych – pod opieką lekarza Rzucanie palenia przez osoby silnie uzależnione jest dość skomplikowane, powinno się odbywać pod opieką lekarza – powiedział prof. Witold Zatoński z warszawskiego Centrum Onkologii. 30 maja, w przeddzień Światowego Dnia bez Papierosa – prof. Zatoński prowadził w Katowicach szkolenie dla lekarzy pierwszego kontaktu z woj….

Nowe ogniska wirusa grypy żołądkowej
Ogniska wirusa w Norwegii NRK Ostfold w sobotę wydało informację na temat powrotu zakaźnego wirusa. John Bigir Haug, konsultant kontroli zakażeń potwierdza, że tegoroczna epidemia wydaje się być gorsza niż ta w ubiegłym roku. Jak zapewnia, zakażenia zdarzają się losowo. W tym roku objęły odział zajmujący się chorobami płuc i dróg oddechowych. Szpital musiał zamknąć…

ŁOSOŚ NORWESKI z natury doskonały na wigilijnym stole
Wspaniałe, dziewicze środowisko naturalne Norwegii rozciąga się wzdłuż wybrzeża o długości przekraczającej 25 000 km, pociętego niezliczoną ilością głębokich, zimnych i czystych fiordów. Dzięki tym unikatowym warunkom naturalnym Norwegia stała się jednym z największych światowych obszarów rybołówstwa. Z tych właśnie wód pochodzi Łosoś norweski. Ryby hodowane są w idealnych warunkach środowiskowych i to właśnie sprawia,…