Wyniki badań PAYBACK Opinion Poll
Jak wynika z badania PAYBACK Opinion Poll, Polacy pozostają wierni wakacjom nad morzem i w górach. Do wydatków podejdziemy bardziej świadomie 46% deklaruje taką postawę. Ponad połowa rodaków (55%) spędzi ten czas poza swoim miejscem zamieszkania, a co czwarty za granicą. Zainteresowanie zyskują wyprawy na wschód Europy.
Letnie miesiące od lat pozostają najczęściej wybieranym przez Polaków okresem wyjazdowym. Podobnie jak rok temu, największym powodzeniem cieszyć się będą wakacje nad Bałtykiem (36%). 22% ankietowanych uda się w góry, a co piąty badany wybierze
wypoczynek na łonie natury. W ubiegłym roku taką formę wakacji planowało 6% zapytanych Polaków. Najczęściej wskazywanym miejscem noclegu będzie hotel (27%). Na kolejnych miejscach znajdują się: dom własny lub bliskich (14%), a także wynajęty domek turystyczny (13%). Prawie co piąty Polak nie planuje opuszczać swojego miejsca zamieszkania podczas wakacji. 24% w ogóle nie będzie brało urlopu w tym czasie. Najczęstsze powody to brak potrzeby brania wolnych dni w nadchodzących miesiącach lub odpoczynek w innej części roku.
Wakacyjne strategie na oszczędzanie
Prawie połowa (48%) ankietowanych wakacje sfinansuje z oszczędności, druga część (47%) z bieżącego budżetu. Utrzymuje się niskie zainteresowanie kredytami: tylko 4% skorzysta z pożyczki lub debetu w banku. Co piąty pytany (21%) zamierza wydać na urlop mniej niż w zeszłym roku. Najczęściej będzie to kwota od 500 do 1000 zł na osobę (36%). 20% planuje przeznaczyć na ten cel sumę poniżej 500 zł. W tym roku Polacy zamierzają bardziej świadomie podejść do wakacyjnych wydatków. Głównym sposobem na oszczędzanie będzie jadanie tam, gdzie lokalni ma to w planach niemal połowa badanych.
Coraz chętniej jedziemy na wschód
68% zaplanuje wyjazd wakacyjny samodzielnie, a pozostali skorzystają z ofert biur podróży. 36% respondentów zorganizuje urlop spontanicznie: deklarują, że przygotowania rozpoczną tuż przed wyjazdem, choć niemal 1/3 do wypoczynku przygotowuje się już od początku roku. Za granicę wyjedzie co czwarty Polak. To spadek o 11% w stosunku do 2014. W czołówce destynacji plasują się kraje basenu Morza Śródziemnego (48%). W nadchodzącym sezonie większym niż w latach ubiegłych zainteresowaniem cieszyć się będą państwa Europy Wschodniej. Wakacje tam planuje co czwarty ankietowany. Urlop za oceanem ma zamiar spędzić 2% zapytanych przez PAYBACK Polaków. W 2014 roku wyjazd do Ameryki Północnej deklarowało 38% badanych.
Wśród osób wyjeżdżających za granicę spadło zainteresowanie kursami walut tylko 4% będzie śledzić zmiany w tym obszarze, choć w ubiegłym roku było to 28%. Z większym spokojem podejdziemy też do przedurlopowych zakupów. 20% rezygnuje z tej formy
wakacyjnych przygotowań (w 2014 roku było to 11%).
Na wakacje samochodem z rodziną!
Na wakacje Polacy najchętniej pojadą samochodem (61%), w gronie rodzinnym (55%). Pozostali (20%) spędzą urlop z partnerem lub partnerką. 1/3 skorzysta z okazji i odwiedzi rodzinę lub znajomych. Ankietowani deklarują, że w wolnym czasie mają zamiar przede wszystkim wypoczywać (86%), zregenerować się (50%), lub zwiedzać (43%).
Źródło: publikuj.org
Fot: freeimages.com