Pomoc publiczna w Polsce – nie prześpij szansy
Chcesz zainwestować w Polsce i wykorzystać przy tym preferencyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej? Przedsiębiorcy, którzy podejmą działalność w specjalnych strefach ekonomicznych mogą skorzystać z pomocy publicznej. Specjalne strefy czekają, ale pamiętaj o czasowych ograniczeniach ich funkcjonowania.
Specjalne strefy ekonomiczne powstawały w szeregu państw. W części z nich przyczyniały się do rozwoju przedsiębiorczości, w części okazały się nietrafioną publiczną inwestycją. Przyczyn ich sukcesów i porażek poszukuje się głównie w jakości infrastruktury, lokalizacji, wielkości itd.
Jeżeli chodzi o polskie strefy, to wystarczy wskazać, że wartość dotychczasowych inwestycji na ich terenie wyniosła do dziś prawie 100 mld zł, co mówi samo za siebie. W zeszłorocznym rankingu przygotowanym przez brytyjski Financial Times FDI Free Zones of the Year 2014, Europe wśród trzynastu najlepszych stref znalazły się cztery polskie.
Zasadniczą korzyścią dla inwestora w specjalnych strefach ekonomicznych są zwolnienia podatkowe (CIT i PIT). W trakcie realizacji inwestycji przedsiębiorca uzyskuje też organizacyjne wsparcie ze strony zarządców stref.
Historia polskich stref sięga lat 90-tych XX w. Początkowo zakładano, że działać będą one do roku 2020, jednak z czasem udało się przekonać Komisję Europejską do przedłużenia ich działalności. Ostatecznie nowe regulacje, które weszły w życie we wrześniu 2013 r. termin ich funkcjonowania przesunęły na koniec roku 2026.
Rok 2026 może wydawać się odległy, ale w praktyce zwrot kapitału nawet z tzw. krótkoterminowych inwestycji może zabrać kilka lat lub dłużej. Podejmując teraz działalność w specjalnych strefach ekonomicznych przedsiębiorcy mają perspektywę prawie dwunastu lat na wykorzystanie możliwości zwolnienia podatkowego.
dr Tomasz Machelski, Vistula Enterprise Limited
www.vistulaenterprise.com, info@vistulaenterprise.com
Fot: dr Tomasz Machelski