Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG
Projekt: Polityka regionalna i transgraniczna
Wirtualny przewodnik po krainie EGO
Mazury to jeden z najpiękniejszych zakątków północno-wschodniej Polski. Wyjątkowy mikroklimat, liczne jeziora i lasy stanowią największy potencjał tego regionu. Nic więc dziwnego, że turystykę traktuje się tu jako jeden z czynników rozwoju społeczno-gospodarczego.
Trzy mazurskie powiaty: ełcki, gołdapski, olecki, tworzące Krainę EGO, stworzyły portal internetowy, stanowiący kompleksowy system informacji turystycznej. Projekt oparto na audycie turystycznym z 2003 roku, który wskazał na brak zintegrowanego systemu promocji tego subregionu. Zanim jednak opracowano wirtualny przewodnik, przystąpiono do zebrania informacji o regionie, jego atrakcjach, zasobach i walorach. W tym celu zaangażowano uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zamieszkujących ten teren, i młodzież z rejonów partnerskich z Rosji i na Ukrainie. Młodzi ludzie, pod okiem ekspertów, przeprowadzili inwentaryzację zasobów przyrodniczych i turystycznych. Zebrane informacje posłużyły do stworzenia folderów, albumu, a także tablic informacji turystycznej w miastach Krainy EGO.
Efekty prac zostały również zaprezentowane społecznościom lokalnym podczas imprez promocyjnych w poszczególnych powiatach – „Kartaczewo”, „Wesela Wiejskie” i „Dożynki”, w których wzięło udział ponad 3 tysiące osób. Najważniejszym rezultatem projektu jest portal www.egoturystyka.pl promujący Krainę EGO, jego zasoby przyrodnicze, turystyczne, kulturowe, bazę gastronomiczną, hotelową i agroturystyczną. Na stronie możemy obejrzeć galerię zdjęć, zasięgnąć informacji o szlakach rowerowych, pieszych, konnych czy kajakowych, a także znaleźć dane teleadresowe instytucji bądź obiektów turystycznych. Dzięki kalendarium możemy dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach. Dla turystów szczególnie interesujące mogą być zakładki: „Ciekawe miejsca”, „Spotkania z przyrodą”, „Wirtualny spacer”, czy „Region EGO 3D” z panorami wyjątkowych miejsc i trójwymiarowymi obiektami. Informacje na portalu są dostępne w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i litewskim.
Warto też podkreślić, iż młodzież uczestnicząca w projekcie nabyła umiejętności potrzebne do pełnienia funkcji liderów ekologii. Uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych promują edukację ekologiczną wśród społeczeństwa lokalnego i pracują na rzecz ochrony środowiska. Wspierają m.in. akcje „Pomóżmy kasztanowcom”, czy „Sprzątanie Świata”.
Zapraszamy na stronę www.egoturystyka.pl oraz do odwiedzenia malowniczej Krainy EGO (Ełk – Gołdap – Olecko).
Fot: eog.gov.pl
Źródło: Serwis funduszy norweskich i funduszy EOG (eog.gov.pl)