Twoja praca wymaga dojeżdżania? Sprawdź z jakich ulg możesz skorzystać Pracując w Norwegii, sezonowo lub w systemie zmianowym (np. 3-miesięcznym), każdemu zarejestrowanemu pracownikowi przysługuje szereg zwolnień od podatku. Uzyskując status pendler można odpisać od naliczonego podatku np. wynajem mieszkania lub koszty podróży. Migracja zarobkowa nierozerwalnie związana jest z rynkiem pracy. Wiele osób korzysta z możliwości…
Kategoria: Prawo

Prawa i obowiązki cudzoziemców mieszkających w Polsce – spotkanie
Spotkanie na temat praw i obowiazków cudzoziemców mieszkajacych w Polsce Miedzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) we współpracy z Punktem Info dla Migrantów i Centrum Wielokulturowym organizuje spotkanie na temat praw i obowiazków cudzoziemców mieszkajacych w Polsce. Spotkanie ma na celu przedstawienie polskiego prawodawstwa zwiazanego z nastepujacymi aspektami: • Zasady wjazdu do Polski (wizy)…

Zmiany w norweskim prawie pracy – konferencja
Konferencja „Zmiany w norweskim prawie pracy” Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Oslo uprzejmie informuje o konferencji „Zmiany w norweskim prawie pracy” odbywającej się w dn. 15.10.2015 w Oslo. Poznaj najważniejsze szanse i zagrożenia dla prowadzonej przez Ciebie działalności, które wprowadza nowelizacja norweskiego kodeksu pracy z dnia 01.07.2015 r. Konferencja przygotowana specjalnie…

Jak Polacy mogą wyliczyć alimenty na dziecko
Jak wyliczyć alimenty na dziecko? Ustalanie wysokości alimentów na dziecko często wiąże się z trudnymi negocjacjami rodziców. Emocje, które towarzyszą rozstaniu się małżonków, utrudniają uzgodnienie kompromisowej kwoty. Dlatego warto wiedzieć, co przy wyliczaniu świadczenia uwzględnia sąd. Wysokość alimentów zależy od dwóch kwestii: potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej do wypłacania świadczenia….

Czy Polacy mają wpływ na ustawę o zdrowiu publicznym
Pacjencie, zadecyduj, jaki kształt ma mieć ustawa o zdrowiu publicznym Tylko do 27 kwietnia trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Warto zapoznać się z rozwiązaniami w zakresie zdrowia i medycyny, proponowanymi przez polityków, ale przede wszystkim – wyrazić swoją opinię na temat zmian. „Ty też możesz zostać ministrem zdrowia” to kampania,…

Rozliczenie podatku w Stavanger
Rozliczenie podatku w Stavanger w Skatt vest Stavanger Urząd Podatkowy organizuje bezpłatne spotkania informacyjne o rozliczeniu i zwrocie podatku w Norwegii. Spotkanie w języku polskim w 2015 r. odbędzie się w: Stavanger – 13 kwietnia, godz. 17:00 – Skatt vest Stavanger, Lagårdsveien 46 Czas trwania spotkania – 2 godz. 30 min. (czas trwania spotkania…

Utrata dowodu osobistego w Norwegii
Utrata DOWODU OSOBISTEGO (obowiązuje od 1 marca 2015 r. ) Obywatele polscy zamieszkujący poza granicami kraju mają prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego. Obowiązek ten ciąży wyłącznie na obywatelach polskich mieszkających w RP. Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2010 r….

Praca dla cudzoziemskich studentów
Prawo do pracy dla studentów Warto pamiętać, że cudzoziemscy studenci nie potrzebują zezwolenia na pracę, jeśli: przebywają w Polsce lub przybywają do niej w celu podjęcia lub kontynuacji stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich, a podstawą ich pobytu w Polsce jest karta pobytu wydana w celu podjęcia lub kontynuacji studiów. Cudzoziemcy są również…

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach
Co roku do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Ma na to wpływ m.in. wcześnie zapadający zmrok oraz gorsza widoczność na drodze. Niezależnie od tego czy wybieramy się w dłuższą podróż, czy po prostu jedziemy rano do pracy, bądźmy ostrożni i pamiętajmy, że w starciu z rozpędzonym samochodem pieszy…

17 maja we Fredrikstad – parkingi
17 maja wszystkie kryte parkingi w centrum Fredrikstad będą bezpłatne Oprócz krytych parkingów takich jak Stadion, St. Hansfjellet, Apenesfjellet, otwarte będą również Cityterminalen, Torvbyen p-hus i będą one także bezpłatne. W związku z tym ze 17 maj jest świętem narodowym dlatego też wszystkie państwowe parkingi również będą bezpłatne tego dnia. Będą niesyte również pewne utrudnienia,…

Surowe kary za przemyt w Norwegii
Ci, którzy mają w bagażu zbyt dużo alkoholu czy papierosów powinni zacząć się obawiać – od 1 października wzrosły kary za przemyt. W ciągu ostatnich 14 lat jest to pierwszy tak zdecydowany krok Ministerstwa Finansów w tym kierunku. Kary za przemyt zostały zwiększone, ale to nie koniec zmian. Nowy rząd najprawdopodobniej zmieni taryfikator i zaostrzy…

Zasady udzielania urlopy wypoczynkowego
Urlop to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przewidziany przepisami Kodeksu pracy oraz Konstytucją RP. Na jakich zasadach jest udzielany? W świetle Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie można się zrzec. Wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Na wniosek pracownika urlop…

Dbamy o prawa pracownicze
W przypadku, gdy pracownik został potraktowany przez pracodawcę w sposób naruszający przepisy Kodeksu pracy, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Zanim jednak skieruje sprawę do sądu, może zażądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą i dążyć do polubownego załatwienia sporu. W celu polubownego załatwienia sporu o roszczenie pracownika ze stosunku pracy zostaje powołana komisja…