Przepisy celne w Norwegii są dosyć restrykcyjne Przepisy celne w Norwegii nie są do końca jasną sprawą, gdyż kraj nie jest całkowicie objęty europejską unią celną. Z tego powodu przepisy dotyczące przywożenia towarów są nieco inne niż w reszcie państw. Przepisy celne w Norwegii określają ograniczenia ilościowe towarów, które turyści wwożą na teren państwa do…
Kategoria: Rozmaitości

Polacy zaprojektowali inteligentny system alarmowy Elephant Door
Wynalazek Polaków walczy o uwagę w USA Inteligentny system alarmowy Elephant Door™, zaprojektowany przez Polaków w celu ochrony przed włamaniem, zadebiutował właśnie na platformie crowdfundingowej Kickstarter. Elephant Door™ wykorzystuje unikatową technologię bazującą m.in. na elementach inteligencji maszynowej, umożliwiając wykrycie próby włamania w czasie rzeczywistym. Podczas kampanii na Kickstarterze, Polacy zawalczą o fundusze na produkcję…

Aż 91% Polaków uważa, że sok jest źródłem witamin
Czy coś różni owoc, warzywo, sok? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca aby spożywać min. 400 g warzyw i owoców dziennie, w pięciu porcjach. Zgodnie z zaleceniami WHO i naszego rodzimego Instytutu Żywności i Żywienia, jedną z tych porcji może stanowić szklanka soku. Badanie Polaków pokazało, że aż 84% z nich uważa podobnie. Kiedy jednak…

Polacy coraz częściej wyjeżdżają w celach turystycznych za granicę
City break – pomysł na udany weekend? Krótkie, najczęściej weekendowe wypady do europejskich miast od kilku lat cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Do tzw. city breaków zachęcają tanie połączenia lotnicze i perspektywa choćby chwilowego oderwania się od codzienności podczas zwiedzania, zabawy na koncercie czy spotkania ze znajomymi z zagranicy. Jak wynika z badania CBOS,…

Polacy pozostają wierni wakacjom nad morzem i w górach
Wyniki badań PAYBACK Opinion Poll Jak wynika z badania PAYBACK Opinion Poll, Polacy pozostają wierni wakacjom nad morzem i w górach. Do wydatków podejdziemy bardziej świadomie 46% deklaruje taką postawę. Ponad połowa rodaków (55%) spędzi ten czas poza swoim miejscem zamieszkania, a co czwarty za granicą. Zainteresowanie zyskują wyprawy na wschód Europy. Letnie miesiące…

Polacy pracują nad nową generacją tkanin z nanocząstkami
Nowa generacja tkanin z nanocząstkami Materiały, które potrafią regulować swoją temperaturę, antyalergiczne tkaniny, których nie zasiedlą roztocza, produkty włókiennicze samooczyszczające się pod wpływem światła, chroniące przed ogniem i wodą albo działające przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo – to efekt współpracy polskich uczonych zrzeszonych w konsorcjum projektu Nanomitex koordynowanym przez Instytut Włókiennictwa z Łodzi. Innowacyjne technologie są…

Gdzie Polacy najczęściej wybierają się w podróż poślubną
Meksyk, Kenia, Kuba, Majorka, Seszele i Turcja Egejska to najatrakcyjniejsze kierunki podróży poślubnej To nie są zwykłe wakacje, ale podróż, która zostaje w pamięci na całe życie – kierując się tą dewizą, nowożeńcy wybierają najbardziej atrakcyjne zakątki świata i nie szczędzą pieniędzy na przyjemności. Liczy się błogi odpoczynek, niezapomniane wrażenia i czas miło spędzony…

Czy Polacy ufają suplementom diety
Polacy ufają suplementom diety Zdaniem producentów suplementów diety pomogą nam one poradzić sobie ze stresem, zmęczeniem, zagęszczą włosy, poprawią pamięć. Jednak suplementy diety nie są lekarstwami, o czym często zapominamy. Z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Grupy On Board Think Kong jednoznacznie wynika, że Polacy darzą suplementy diety dużym zaufaniem. Ponad 64%…

WATCH DOCS 2015 w Polsce
Kino Objazdowe Festiwalu WATCH DOCS 2015 Międzynarodowy Festiwal WATCH DOCS, wsparty z funduszy norweskich i współpracujący z Festiwalem Filmowym w Bergen, to poruszające filmy, których tematyka dotyczy praw człowieka, walki z dyskryminacją, przemocą, nietolerancją i nienawiścią. Właśnie ruszyło w Polskę festiwalowe Kino Objazdowe, a 1. miejscem na trasie obejmującej ok. 40 miast jest od 14.03…

Polacy stawiają na ekologię i segregacje
Wciąż uczymy się segregowania odpadów Polacy stawiają na ekologię. Mniej zużywamy wody, oszczędzamy energię. A co z selektywnym zbieraniem odpadów? Jest coraz lepiej – w 2014 r. już 68% z nas deklarowało, że śmieci segreguje regularnie. Z naszej postawy ekologicznej możemy być umiarkowanie zadowoleni, jednak nadal wiele jest do zrobienia. Ciągle za dużo osób…

Wysokie dodatkowe koszty w europejskich krajach
Im cieplej, tym wyższe podatki Chcąc kupić dom czy apartament w Grecji, słonecznej Italii czy na Malcie trzeba przygotować się na wysokie dodatkowe koszty. Oprócz ceny samej nieruchomości niejednokrotnie trzeba też zapłacić dodatkowe kilkanaście procent ceny tytułem podatków, opłat i prowizji związanych z transakcją. Dane zebrane przez Lion’s Bank pokazują ponadto, że koszty te…

Polacy chcą jeść zdrowo
Polacy chcą jeść zdrowo. Polska może stać się europejskim liderem produkcji żywności ekologicznej W ciągu ostatniego roku popyt na żywność ekologiczną wzrósł o 20 proc. Przybyło więc certyfikowanych gospodarstw rolnych, które mogą produkować tego typu żywność. Zwiększyła się także liczba przetwórców i handlowców działających w tej branży. Polska ma szansę stać się liderem w…

Gdy potrzebujesz pomocy lekarza
Potrzebna pomoc lekarza Gdy potrzebujesz pomocy lekarza – przed wyjazdem, ale i po wyjeździe rodziców upewnij się, kto opiekuje się Tobą od strony prawnej, kto może rozmawiać o Twoim zdrowiu z lekarzem. Rodzice przed wyjazdem (później też można o to zadbać) powinni porozmawiać z lekarzem, który Cię leczy i zadbać, by ktoś dorosły mógł…

Praktyka w Ambasadzie Norwegii w Warszawie
Ambasada ogłasza nabór na praktykantkę/praktykanta Ambasada Norwegii w Warszawie poszukuje obecnie polskiej studentki lub studenta na stanowisko praktykanta. Biegły angielski w mowie i piśmie obowiązkowy. O wymogach i koniecznych pozostałych kwalifikacjach czytaj poniżej. Termin składania wniosków upływa 3 kwietnia br. Norway and Poland enjoy close and dynamic relations. The Royal Norwegian Embassy in Warsaw’s…

Zastanów się komu pożyczasz samochód
Mandaty z fotoradarów dla właścicieli aut – uważaj, komu pożyczasz samochód Kierowcy, którzy zostali uwiecznieni na zdjęciu przez fotoradar, często nie chcą przyznawać się do przewinienia. Nic dziwnego, że ściąganie należności jest problematyczne. Rząd zapowiada zmiany prawne – jedną z nich ma być to, że mandaty z fotoradarów będą płacić nie kierujący pojazdami, ale…

Utrata dowodu osobistego w Norwegii
Utrata DOWODU OSOBISTEGO (obowiązuje od 1 marca 2015 r. ) Obywatele polscy zamieszkujący poza granicami kraju mają prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego. Obowiązek ten ciąży wyłącznie na obywatelach polskich mieszkających w RP. Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2010 r….

Organizacje, które zatrudniają absolwentów
Kierunkom humanistycznym może pomóc współpraca z organizacjami, które zatrudniają absolwentów Szanse absolwentów kierunków humanistycznych na rynku pracy mogłyby wzrosnąć, gdyby uczelnie humanistyczne – na wzór uczelni technicznych – bardziej współpracowały z pracodawcami. Chodzi m.in. o współpracę z tymi organizacjami, które są zainteresowane zatrudnianiem humanistów. Wówczas dofinansowywanie takich kierunków przynosiłoby większe korzyści i z czasem…

Zajęcia fotograficzne we Fredrikstad
Zajęcia fotograficzne we Fredrikstad z Panią Beatą BEATA – FTOGRAF – PEDAGOG – INSTRUKTOR FOTOGRAFII – KOBRA – Kilka słów od Beaty Od najmłodszych lat fascynowałam się pięknem sztuk wizualnych. Uwielbiałam rysować i malować dlatego wybrałam liceum plastyczne by móc rozwijać w sobie te wszystkie pasje i wzbogacać warsztat techniczny. Studia artystyczne były kolejnym…

Ochrona zdrowia a trendy demograficzno-epidemiologiczne
Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych III nabór w ramach FWD PL07 Minister Zdrowia jako Operator Programu PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych ogłasza III nabór wniosków FWD w trybie konkursowym na dofinansowanie projektów ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na…

Wpływ na wybory celów podróży Polaków
KAYAK.pl sprawdził, jaki wpływ na plany podróżnicze mają filmy Największy wpływ na wybory celów podróży Polaków miał film Grand Budapest Hotel, zwiększając zainteresowanie lotami do Budapesztu o 94% Doskonałą inspiracją do podróży okazał się również najnowszy Hobbit, zwiększając liczbę wyszukiwań lotów do Nowej Zelandii o 38% Warszawa, 12 marca 2015 – Kino jak żadne…

Europejska Agencja Kosmiczna – konkurs
Kamera sondy Mars Express do dyspozycji internautów Centra nauki, koła astronomiczne, szkoły i organizacje młodzieżowe mogą zaproponować miejsce, które na powierzchni Marsa sfotografuje kamerka internetowa sondy Mars Express. Zgłoszenia do konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej można przesyłać do 27 marca. Za pomocą Kamery Kontroli Wizualnej (Visual Monitoring Camera – VMC) umieszczonej na sondzie Mars Express…

MyPhone – zagraniczna ekspansja
Polski producent urządzeń mobilnych zapowiada debiut nowych smartfonów i ekspansję zagraniczną Należący do Grupy TelForceOne polski producent telefonów myPhone chce zwiększyć swój udział w segmencie smartfonów. Za kilka dni oficjalną premierę będą miały dwa nowe modele. Producent telefonów Simply, czyli prostych urządzeń z kilkoma funkcjami, zamierza w najbliższych miesiącach zaproponować seniorom nowsze rozwiązania….

Kolejne spotkanie w Polskiej Szkole we Fredrikstad
Kolejne spotkanie w Polskiej Szkole we Fredrikstad Zapraszamy na kolejne spotkanie już 14. marca. Rozpoczęcie zajęć zwyczajowo 9:30 Przypominamy o warsztatach wielkanocnych, na które zapraszamy wszystkie dzieci polonijne wraz z rodzicami. Pod okiem specjalistów dzieci i rodzice będą tworzyć ozdoby wielkanocne i wiosenne stroiki. Zajęcia te rozpoczynają się o 13:00 Zapraszamy serdecznie.(szczegóły artykuł poniżej)…

Praca dla cudzoziemskich studentów
Prawo do pracy dla studentów Warto pamiętać, że cudzoziemscy studenci nie potrzebują zezwolenia na pracę, jeśli: przebywają w Polsce lub przybywają do niej w celu podjęcia lub kontynuacji stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich, a podstawą ich pobytu w Polsce jest karta pobytu wydana w celu podjęcia lub kontynuacji studiów. Cudzoziemcy są również…

Inicjatywa Na Rzecz Zatrudniania Ludzi Młodych
Młodzi na rynku pracy. Prezes Nestlé Polska S.A. i Wiceprzewodnicząca Komisji PE ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Danuta Jazłowiecka, rozmawiają w Namysłowie o bezrobociu młodych W piątek 6 marca 2015 roku w fabryce lodów Nestlé w Namysłowie, młodzi pracownicy i praktykanci firmy wraz z Prezesem Zarządu Nestlé Polska S.A – Simonem Smithem, zaprezentowali posłance…

Konkurs Być Polakiem
Konkurs Być Polakiem – zaproszenie do Polski Zachęcamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie. REGULAMIN VI EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM” I. Postanowienia ogólne § 1 Dla podtrzymania tożsamości narodowej, postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami Polski został ogłoszony Konkurs „Być Polakiem”. § 2 Organizatorami Konkursu są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych,…

Zmiany na rynku pracy
Rynek pracy w ciągu najbliższych kilku lat znacząco się zmieni. Coraz cenniejsze będą zdolności przywódcze i umiejętność koncentracji W ciągu najbliższej dekady ze względu na mniejszy przyrost naturalny będzie coraz mniej pracowników, dlatego niektóre branże czeka walka o talenty. Wraz z rozwojem technologii kompetencje pracowników szybciej będą się dezaktualizować. Jednocześnie część prac będzie wykonywana…

Ciekawostki o książce elektronicznej
E-bookowe tajemnice, czyli kilka ciekawostek o książce elektronicznej Książki elektroniczne podbiły już serca setek tysięcy osób w Polsce i milionów na całym świecie. Ci, którzy mają za sobą pierwsze przygody z e-czytaniem, bez zająknięcia wymieniają zalety e-booków: szybkość i łatwość dostępu, tysiące książek na jednym urządzeniu, wygoda czytania niezależnie od miejsca i czasu. Czy…

Polakom grożą w przyszłości minimalne emerytury
Połowie Polaków grożą w przyszłości minimalne emerytury Dziś niespełna 1 proc. emerytów otrzymuje minimalne świadczenie. Za 60 lat może być ich nawet 50 proc. Ratunkiem przed obniżeniem poziomu życia może być samodzielne oszczędzanie, np. w ramach III filara. Trwają prace nad tym, jak zachęcić Polaków do odkładania na emeryturę, bo dziś robi to zaledwie…

Program DiagnoScope umożliwia rozpoznanie raka krtani
Wrocław/ Program komputerowy umożliwia wykrycie raka krtani Program DiagnoScope umożliwia diagnostykę akustyczną i rozpoznanie raka krtani, występowania guzków śpiewaczych, chorób krtani oraz chorób zawodowych głosu. Z tej komputerowej aplikacji korzystają już największe, specjalistyczne placówki medyczne w Polsce. Program DiagnoScope stworzyli pracownicy firmy DiagNova Technologies, którą założyli w 2008 roku fizycy z Politechniki Wrocławskiej. Działa…

Polacy sięgają po ubezpieczenia na wypadek zachorowania na nowotwór
Polacy coraz częściej ubezpieczają się na wypadek raka. Sprzedaż polis wzrosła w dwa lata o 84 proc. Polacy coraz chętniej sięgają po ubezpieczenia na wypadek zachorowania na nowotwór. Jak wynika z danych firmy ubezpieczeniowej AIG, w ciągu dwóch lat zainteresowanie tymi produktami wzrosło o 84 proc. Szacuje się, że obecnie taką polisę posiada ok….

Praca dla polskich specjalistów
Wyraźne ożywienie na rynku pracy specjalistów Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w styczniu 2015 r. stopa bezrobocia była o 1,8 pkt. proc. niższa niż przed rokiem. Tendencję tę potwierdza analiza ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców w styczniu 2015 r. w największym polskim portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl. Ożywienie na rynku pracy jest widoczne…

Święto Narodowe Samów – urzędowe święto w Norwegii
Lihkku Sámi álbmotbeivviin!/Najlepsze życzenia z okazji Swięta Narodowego Samów! Samowie (Saami lub Sámi) to pierwotny lud, zamieszkujący północną Norwegię, Szwecję, Finlandię i część terenów Rosji – region kulturowy zwany ‘Laponią’ lub ‘krajem Samów’. Dzień 6 lutego obchodzony jest przez Samów jako Święto Narodowe. Data 6 lutego upamiętnia 1. Kongres Samów, który odbył się 6…

Polacy będą koordynować międzynarodowe agendy badawcze
Resort nauki chce wspierać międzynarodowe agendy badawcze Resort nauki jeszcze w tym roku chce ogłosić konkurs na międzynarodowe agendy badawcze koordynowane przez Polaków. Najlepsze konsorcja będą mogły otrzymać nawet po 50-60 mln zł – zapowiedziała w poniedziałek szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska. W konkursie na międzynarodowe agendy badawcze (MAB-y) wybrane zostaną najlepsze projekty zakładające…

Międzynarodowy Konkurs Bożonarodzeniowy we Fredrikstad
Międzynarodowy Konkurs Bożonarodzeniowy we Fredrikstad rozstrzygnięty Na ogłoszony przez Związek Polaków we Fredrikstad oraz Sobotnią Szkołe we Fredrikstad wpłynęło blisko 100 prac, prawie z 80 uczestników. W dniu 17.01.2014 roku zostały oficjalnie otworzone wszystkie przesłane prace. Oczekiwania organizatowów przerosły najśmielsze oczekiwania. Każda zgłoszona ozdoba świąteczna zaskakiwała pomysłowością i oryginalnością technik wykonania. Konkursowe dzieła…

Pobyt stały dla małżonka polskiego obywatela
Dla małżonka polskiego obywatela Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do poszczególnych spraw. Liczba i rodzaj dokumentów, których mogą żądać organy administracji w toku…

Zaledwie 1,7% Polaków ma całkowicie zdrowe dziąsła
Choroby dziąseł a cukrzyca – dość słodzenia, pora poznać prawdę Zaledwie 1,7% Polaków ma całkowicie zdrowe dziąsła. Występowaniu chorób przyzębia sprzyjają czynniki ryzyka takie jak: niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, stres, otyłość, ale również…cukrzyca. 14 listopada br., podczas Światowego Dnia Cukrzycy, ogłoszono, że w naszym kraju na cukrzycę choruje 3 miliony osób, z…

Polacy planują zmianę pracy, awans lub podwyżkę w nowym roku
Co piąte postanowienie noworoczne wiąże się z kwestiami zawodowymi. Polacy planują zmianę pracy, awans lub podwyżkę Postanowienia noworoczne najczęściej są związane z pracą. Jedni planują zmianę pracy, inni marzą o awansie lub podwyżce. Eksperci radzą, by niezależnie od wybranego celu inwestować w rozwój swoich mocnych stron i postawić na podnoszenie kwalifikacji poprzez kursy, szkolenia…

Zaginęła Paulina Domagała
Zaginęła Paulina Domagała w Anglii 18 grudnia 2014 r. w Londynie (Wielka Brytania) zaginęła Paulina Ewelina Domagała. Zaginiona ma 27 lat, 170 cm wzrostu i szare oczy. W dniu zaginięcia była ubrana w zieloną zimową kurtkę z kapturem obszytym białym futrem, dżinsowe spodnie, wiązane buty za kolano. Miała ze sobą czarną walizkę. Może potrzebować…

WOŚP w Stavanger
Sztab 23 Finału WOŚP w Stavanger zaprasza Już 11.01.2015 po raz drugi w Stavanger zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocu. 23 Finał WOŚP odbędzie się w Kvernevik Bydelshus , Kvernevikveien 46 w Stavanger w godz. 15 – 20.30.http://www.wosp.org.pl/final Podczas 23 Finału WOŚP fundusze zbierane są na cel: „DLA PODTRZYMANIA STANDARDÓW LECZENIA DZIECI NA ODDZIAŁACH…

Kotulski Piotr poszukiwany
Kotulski Piotr poszukiwany – ITAKA i rodzina 20 grudnia 2011 r. w Luton k. Londynu (Wielka Brytania) zaginął Piotr Kotulski. Ma 28 lat, 178 cm wzrostu i brązowe oczy. Ktokolwiek widział Piotra Kotulskiego lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod całodobowym numerem…

41 proc. Polaków kupi pod choinkę książkę
41 proc. Polaków kupi pod choinkę książkę. To gorący okres dla księgarni i wydawnictw Jak co roku przed świętami ruch w księgarniach rośnie. Książka jest najczęściej wybieranym prezentem dla najbliższych. Z badania Deloitte wynika, że w tym roku kupi ją pod choinkę 41 proc. Polaków. To gorący okres również dla wydawnictw – dlatego na…

Pobyt tolerowany w Polsce
Ochrona o charakterze humanitarnym – zgoda pobyt tolerowany Jeżeli cudzoziemiec nie spełnia warunków do uznania za uchodźcę oraz warunków do uzyskania ochrony uzupełniającej, może być w określonych przypadkach objęty krajową formą ochrony o charakterze humanitarnym w postaci zgody na pobyt tolerowany. Osobie udziela się zgody na pobyt tolerowany, gdy jego wydalenie mogłoby nastąpić jedynie…

Zdrowy polak po szkodzie
ZDROWY POLAK PO SZKODZIE: poszkodowani proszą o edukację i zintegrowane programy rehabilitacji Dwudniowy dyżur telefoniczny ekspertów ERGO Hestii w redakcji Gazety Wyborczej potwierdził: w Polsce konieczna jest edukacja w zakresie postepowania po wypadku oraz zintegrowane programy rehabilitacji. Eksperci odpowiedzieli na kilkadziesiąt telefonów dotyczących likwidacji szkód osobowych, kolejnych kroków po wypadku i odpowiedzialności ubezpieczyciela. Poszkodowani…

Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu – wyniki konkursu
Wyniki konkursu na dofinansowanie projektów w ramach Programu PL13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu W dniu 27 listopada br. odbyło się II posiedzenie Komitetu ds. Wyboru Projektów Programu PL13 Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i budżetu państwa. Przedmiotem posiedzenia Komitetu było ostateczne ustalenie listy projektów rekomendowanych do dofinansowania w…

Podatkowy grudzień w Norwegii
Czy król funduje prezenty? Zwykle pod koniec roku na koncie każdego zatrudnionego w Norwegii pojawia się nieco więcej pieniędzy. Na temat ich pochodzenia krąży wiele mitów. Sprawdź, skąd bierze się „świąteczny bonus” i czy na pewno powinieneś z niego korzystać. Kilka dodatkowych tysięcy koron przed Świętami Bożego Narodzenia to wspaniała wiadomość i możliwość sprawienia radości…

Sandefjord remisuje z Fredrikstad 0 – 0
Informacje Rozgrywki – Adeccoligaen Data – 14 wrzesień 2013 Kolejka – 23 Start – 15:30 Połowa – 0 – 0 Koniec – 0 – 0 Stadion – Komplett.no Arena (Sandefjord) Widownia – 2026 Skład Sandefjord 1 I. Austbø 6 K. Brix 4 V. Bindia 17 T. Skogsrud 14 T. Jaiteh 18′ 85′ 16 T. Juel-Nielsen…

Zasady udzielania urlopy wypoczynkowego
Urlop to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przewidziany przepisami Kodeksu pracy oraz Konstytucją RP. Na jakich zasadach jest udzielany? W świetle Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie można się zrzec. Wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Na wniosek pracownika urlop…