Żonkile – akcja społeczno-edukacyjna w rocznicę powstania w getcie warszawskim
Papierowe żonkile, czyli symbol pamięci o bohaterach ruchu oporu w getcie warszawskim – były rozdawane w niedzielę 19 kwietnia 2015 r., czyli w 72. rocznicę wybuchu powstania. Wydarzenie jest wspierane przez fundusze norweskie i EOG w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”.
W ramach projektu, którego realizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak: warsztaty, wykłady, debaty, działania w przestrzeni miejskiej, wystawy czasowe i wystawa podróżująca po Polsce. Do 2016 roku, planowane jest przeprowadzenie w sumie ponad 3 tysięcy aktywności. Szacuje się, że już w połowie trwania projektu wzięło w nich udział ponad 600 tysięcy osób.
Żonkile, które były rozdawane na ulicach Warszawy oraz w innych miastach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, w niedzielę 19 kwietnia 2015 r. symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Są związane z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który każdego roku – w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, dostawał je od anonimowej osoby.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja. Jego bezpośrednią przyczyną była likwidacja przez hitlerowców getta warszawskiego – wywożenie do obozów zagłady i mordowanie jego mieszkańców. Była to pierwsza zbrojna akcja o dużej skali przeprowadzona przeciwko hitlerowskiemu okupantowi.
Źródło: eog.gov.pl
Fot: freeimages.com