Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
W małym miasteczku, jakim jest Pacanów, dzięki wsparciu z funduszy norweskich, powstało magiczne miejsce spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Powstało Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.
Niewielu wierzyło, że taki projekt może odnieść sukces. A jednak na mapie województwa świętokrzyskiego zaistniał czarodziejski punkt, który stał się nie tylko największą atrakcją turystyczną regionu, ale jest przede wszystkim miejscem zabawy i edukacji. Inspiruje dzieci, młodzież i dorosłych do sięgania po literaturę z całego świata.
Centrum kryje w sobie bibliotekę z czytelnią i księgarnią, salę kinową i teatralną. Dookoła budynku znajduje się piękny ogród z altanami oraz kuźnią, upamiętniającą słynnych kowali z bajki „120 Przygód Koziołka Matołka”. Nad stawem znajduje się mini amfiteatr. Wielbicieli baśni zachwyci wystawa „Bajkowy Świat” zaprojektowana przez Krzysztofa Langa.
Zagłębiając się w świat baśni i książek, odwiedzający spotykają najpopularniejszych bohaterów literatury dziecięcej. W Centrum odbywają się liczne przedstawienia, festiwale, pokazy filmowe, warsztaty czy występy teatralne.
Podróże po świecie w poszukiwaniu Pacanowa
To nie przypadek, że Centrum Bajki znajduje się w Pacanowie. Miasto jest już dobrze znane dzięki jednemu z najpopularniejszych bohaterów literatury dziecięcej – Koziołkowi Matołkowi. Koziołek Matołek, bohater bajki Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, podróżuje po świecie, od Afryki po Dziki Zachód w poszukiwaniu właśnie Pacanowa, miasta, gdzie jest podobno podkuwają kozy.
Centrum szansą dla całego regionu
Dzięki powstaniu Centrum Bajki zyskał cały region. Rozwija się turystyka, Centrum wspaniale promuje miasto. Centrum stworzyło szansę na przyciągnięcie nowych inwestycji i rozwój przedsiębiorczości, stworzenie takich warunków życia i pracy, które w dalszej perspektywie przyczynią się do silniejszej identyfikacji młodzieży ze swoim miastem i do pozostania w Pacanowie.
Centrum Bajki jest jednym z wielu projektów wspartych z funduszy norweskich, których celem jest ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego. Fundusze norweskie umożliwiają zarówno budowę nowych instytucji kultury o znacznym potencjale wpływu na społeczno-ekonomiczny rozwój regionu jak również rewitalizację na cele kulturalne historycznych obiektów i zespołów zabytkowych. Przeczytaj więcej o projektach realizowanych w ramach programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego
http://www.eog2016.mkidn.gov.pl/pages/pl/konserwacja-i-rewitalizacja-dziedzictwa-kulturowego.php
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Polecamy artykuły:
– Baltic Youth Philharmonic w Polsce (VIDEO)
– Dzień Skandynawski na Skwerze Hoovera
– Filmy norweskie na festiwalu
– Świetlny most Toruń – Slemmestad